قیمت واقعی دلار 18 هزار تومان است

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، به گزارش خبرنگاران،سعید لیلاز تحلیگر مالی و عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، گفتگویی تفصیلی با ایرنا انجام داده که بخش هایی از آن را در ادامه می خوانید.

قیمت واقعی دلار 18 هزار تومان است

* مساله عظیم ما این است که نمی توانیم به نفت تکیه کنیم چون اگر تحریم ها برداشته گردد با سقوط قیمت جهانی نفت روبرو هستیم. در یکی از استراتژیک ترین پژوهش هایی که انجام دادم که شاید زمانی به چاپ برسد، عنوان کردم که اگر ایران بخواهد تجربه درآمد نفتی سال 90 با فقط 3 تا 3.5 درصد رشد مالی را تکرار کند، قیمت نفت باید به بشکه ای 250 تا 300 دلار و صادرات نفتی ایران باید 2.5 تا سه میلیون بشکه در روز برسد که این غیرممکن است. بنابراین روندی که ما در سه سال اخیر تحت تحریم داشتیم تغییر شگرفی نخواهد داشت البته اگر تحریم ها برداشته گردد و آثار روانی آن فرو بریزد قیمت ها کاهش می یابد.

* چه کسی گفته نرخ واقعی دلار 32 هزار تومان است؟ البته محاسبه قیمت واقعی دلار بسیار مشکل است ولی به اعتقاد من در شرایط فعلی نرخ دلار حدود 18 تا 22 هزار تومان است که البته به رشد نقدینگی هم بستگی دارد. ما از یک طرف تقاضا و طرف دیگر عرضه را داریم. از طرف تقاضا که رشد نقدینگی است روزانه 2 هزار و 500 میلیارد تومان پول به جامعه می آید. البته بانک مرکزی را سرزنش نمی کنم چون مقابل شیوع کووید 19 پیشنهادم این بود که سیاست انبساطی پولی داشته باشیم که همه جهان هم این کار را می نمایند و خودمان را نمی توانیم سرزنش کنیم.

* یکی از عوامل سه برابر شدن قیمت دلار، افزایش شدید نقدینگی در 7 تا 8 ماه گذشته به دلیل کووید 19 و عامل بعد هم کاهش شدید واردات بوده است. در مصاحبه اردیبهشت ماه با روزنامه ایران برای نخستین بار بیان کردم که اگر ما از مرداد و شهریور عبور کنیم زنده می مانیم. مبنای سخن من هم این بود که از ابتدای اسفند 98، صادرات نفتی و غیرنفتی ایران به صفر رسید و ما چنین تجربه ای را در دولت مصدق هم نداشتیم.

* یک عظیمواری اخیراً در جایی عنوان نموده که این حرف لیلاز جنایت در حق مصدق است! تعجب می کنم که وقتی که یک شخصی سخنی را بیان و یا خبری را می دهد. خبر در منطق محتمل صدق و کذب است. اگر حرف من اشتباه است بگوییدکجای آن اشتباه و اگر درست است بگوییم کجای آن درست است. جنایات و مکافات معنایی ندارد. من هنوز هم سر حرفم هستم که رکورد آقای مصدق را در دولت آقای روحانی شکستیم. صادرات غیرنفتی در دولت مرحوم مصدق افزایش شدیدی پیدا کرد ولی صادرات ما در اسفند، فروردین، اردیبهشت و خرداد تقریباً به صفر گرایش پیدا کرد. این فشار عجیب و بی سابقه در تاریخ ایران موجب افزایش 3 برابری نرخ دلار شد.

* مادامی که گوجه فرنگی با مشخص قیمت قابل قبول دلاری از سوی دولت، به خارج کشور صادر گردد و ارز آن به داخل بازگردد و بخشی از فشار مالی را کاهش دهد با این اقدام بخشی از قدرت فراوری کشاورزی و توان خرید کارگر نیازمند را به دلاری تبدیل می کنیم که در شرایط کنونی، فوق العاده برای کشور مهم است. اما به هیچ عنوان نمی پذیرم که طبقه کارگر، محرومان و کشاورزان ایران این فداکاری را انجام دهند ولی ارز آن به کشور بازنگردد. پس اینگونه مسائل موجب افزایش قیمت دلار به 32 هزار تومان می گردد و این از انصاف به دور است.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 8 بهمن 1399 بروزرسانی: 8 بهمن 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 896

به "قیمت واقعی دلار 18 هزار تومان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت واقعی دلار 18 هزار تومان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید