همه چیز درباره تخت جمشید در یک کتاب

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، فاطمه علی اصغر - فعال میراث فرهنگی و مدیرمسئول انتشارات دادکین (انتشارات تخصصی حوزه میراث فرهنگی که بیش از دو سال از شروع فعالیت آن می گذرد) - در شرح بیشتر درباره انتشار کتاب آن قصر که جمشید... می گوید: اسماعیل یغمایی - باستان شناس - ایده کتاب آن قصر که جمشید... را برای نخستین بار حدود 10 سال پیش بیان کرد. او از همان روزها دست به کار شد تا هر نوشته، اثر، نقاشی، جستار، بازسازی، نقشه و نتایج کار باستان شناسان در 20 سده را جمع آوری و پردازش کند، اما با فراز و فرودهای زیادی برای تالیف و نگارش این کتاب آن هم بدون هیچ امیدی به همکاری از سوی مسئولان و دست اندرکاران فرهنگ و میراث فرهنگی کشور روبه رو شد.

همه چیز درباره تخت جمشید در یک کتاب

او با بیان این که در این راه دانشجویان و افرادی که به فرهنگ کشور علاقه مند بودند یغمایی را همراهی کردند، می افزاید: انتها کاری که با مشقت بسیار آغاز شده بود با کمک و همراهی سمیرا ایمنی در سال 1399 به سرانجام رسید.

میراث فرهنگی حتی یک قفسه معین در کتابفروشی ها ندارد

علی اصغر به واسطه فعالیتش در حوزه میراث فرهنگی در حدود دو دهه گذشته تا امروز تاکید می نماید: متاسفانه در طول این سال ها انتشار کتاب های حوزه میراث فرهنگی و باستان شناسی با چالش های متعددی روبه رو بوده و هست.

او با تاکید بر این که کتاب های این حوزه بیشتر پژوهشی هستند، ادامه می دهد: زمان زیادی برای تالیف و نگارش این کتاب ها احتیاج است، از سوی دیگر متاسفانه جامعه ما هنوز با وجود ادعایی که در میهن پرستی و افتخار ملی دارد، تصمیمی برای غنا بخشیدن و تعمیق واقعی شعارهای خود ندارد. بنابراین کمتر به کتاب های این حوزه مراجعه می نماید. این دلایل به اضافه پارامترهای دیگر جامعه شناسی و مالی و سیاسی بازار این کتاب ها را با چالش روبه رو نموده است.

او با بیان این که شاید بعضی بگویند که بیشتر این کتاب ها در پژوهشگاه میراث فرهنگی منتشر می گردد، اظهار می نماید: برای این بحث یک سوال مطرح می گردد؛ کدام کتاب ها؟ اصلا چند نفر در جریان چاپ این کتاب ها هستند؟ چند نفر واقعا برای خرید این کتاب ها اقدام می نمایند؟ میراث فرهنگی حتی یک قفسه معین در کتاب فروشی های انقلاب ندارد. با این وجود انتشارات دادکین کوشش می نماید تا جایی که امکان پذیر باشد، با وجود چالش های متعدد در راستای انتشار کتاب های میراث فرهنگی و باستان شناسی و فرهنگی قدم بردارد، چرا که هویت و آینده فرهنگی ما در گرو ثبت و ضبط پژوهش های تاریخی و فرهنگی است.

این ناشر با اشاره به طبقه بندی اجرا شده برای این کتاب در 13 فصل با بخش های سده های پیش از مسیح تا سرانجام دوره ساسانی، سده های تاریک ایران، سده دهم مسیحی و در ادامه تا سده بیستم مسیحی بیان می نماید: فصل اول از سده های پیش از مسیح تا سرانجام دوره ساسانی آغاز می گردد تا به سده بیستم مسیحی می رسد. آغاز هر فصل آغاز یک نگاه متفاوت به پیشینه شناسی تخت جمشید است. به عنوان مثال در فصل یک موزاییک نگاره نبرد ایسوس و موزاییک نگاره ای که آن را یک هنرمند گمنام اما توانای یونانی ساخته و پرداخته، مورد آنالیز قرار می گیرد که ماندگاری بی گزند این نگاره نفیس نزدیک به یک سده به درازا انجامید اما در سال 79 مسیحی در آتش فشان پمپئی آسیب دید و بخش هایی از آن از دست رفت. این نگاره در کاوش های باستان شناسی زیر خاکستر خفته این شهر دیرپا در خانه فاون به دست آمد و در سال 1843 مسیحی به موزه ملی ناپل منتقل شد. این نگاره نمایان گر یکی از نبردهای داریوش هخامنشی با اسکندر مقدونی است.

علی اصغر با بیان این که انتشار این کتاب آن هم درست در زمانِ بروز مسائل مالی بیشتر و وخیم شدن اوضاع اجتماعی به دلیل شیوع کرونا کاری سخت بوده است، اضافه می نماید: در طول بیش از یک سال گذشته این انتشارات همراه با به نتیجه رسیدن این پروژه بوده و در شرایطی که ناشران کمتر به فکر چاپ و انتشار کتاب های میراث فرهنگی هستند، انتها در بهار 1400 منتشر شد.

در پشت جلد این کتاب نفیس این طور آمده است: از دیرباز تا امروز تا فرداهای بسیار دور تخت جمشید این شاهکار رازی گری ایرانیان، مورد نگرش بسکمک از پژوهشگران، باستان شناسان و معماران و ایران شناسان بوده و خواهد بود. آنان که شیفته و دلبسته این شاهکار رازی گری شده بودند به نگارش گزارش، نبشتن کتاب، تهیه نگاره و طرح هایی از آن پرداختند که امروز بیش تر آن ها در دست است.

هر چند نبشتار و نگاره های این بزرگواران که به سختی، سختی و تنها با سخت کوشی تهیه شده با یکدیگر چندان هم خوانی و برابری ندارد، اما در پیشینه شناسی تخت جمشید بسیار ارزشمند است. در این کتاب تا آن جا که توان و زمان ما اجازه می داد، بیش ترین اسناد و مدارک از سده های نخستین پیش از مسیح تا امروز را گردآوری و به آن ها پرداختیم. اما بی گمان آن چه که آورده ایم همه نبشتار و مدارک در راستی پیشنیه شناسی تخت جمشید نیست و بر این باور هستیم که با کمک ایران دوستان آن را تکمیل و دست کم پیشنیه پژوهش یکی از صدها اثر ارزشمند ایران را سرانجام بریم.

آن قصر که جمشید ...، پژوهشی در پیشنیه شناسی تخت جمشید را اسماعیل یغمایی با همراهی سمیرا ایمنی تالیف نموده و به دلیل شرایط و مسائل پیش روی صنعت چاپ انتشارات دادکین به عنوان انتشارات تخصصی کتاب های میراث فرهنگی توانسته آن را فقط در 50 نسخه منتشر کند.

منبع: گردشبان
انتشار: 20 تیر 1400 بروزرسانی: 20 تیر 1400 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1195

به "همه چیز درباره تخت جمشید در یک کتاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره تخت جمشید در یک کتاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید