پیغام طبرسی: خطر اومیکرون بیخ گوش مان است

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، عضو کمیته علمی کشوری مبارزه با کرونا با هشدار نسبت به فرایند افزایشی سویه امیکرون کرونا در کشور و اهمیت تزریق دز سوم واکسن، گفت: ضروری است فاصله بین دز دوم و سوم واکسن را کاهش دهیم و به یک ماه برسانیم تا افراد زودتر بتوانند دز سوم را تزریق نمایند؛ زیرا شاید فرصتی تا موج امیکرون نداشته باشیم.

پیغام طبرسی: خطر اومیکرون بیخ گوش مان است

به گزارش ایسنا، پیغام طبرسی در حاشیه جلسه کمیته علمی کشوری کرونا، گفت: ما در کمیته علمی تصمیمات علمی را گرفته و ستاد ملی برای اجرای آن ها تصمیم گیری می نماید. واقعیت این است که خطر امیکرون بیخ گوش ماست. در کشور های اروپایی، امریکایی، کشور های اطراف ما مانند بحرین، کویت و..؛ که گزارش شده تعداد موارد بالای 90 درصد نسبت به چند مدت قبل افزایش پیدا نموده است که نشان می دهد افزایش امیکرون به ما نزدیک است.

وی اضافه نمود: گزارشات در خود ایران و در مواردی که تست شده متاسفانه آمار امیکرون در تست های صورت گرفته، رو به افزایش بوده و باتوجه به خصوصیات این ویروس که اگر آغاز به افزایش کند، مواردش به صورت تصاعدی بالا می رود، بنابرای طی دو تا سه هفته آینده ممکن است که با پیکی روبرو شویم.

وی گفت: برای اینکه کمتر دچار مشکل شویم، سه نکته عمده دارد؛ اول تاکید مجدد بر رعایت پروتکل های پیشگیرانه مانند استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری فیزیکی و... که می تواند به جلوگیری از توسعه بیماری یاری کند. دوم تزریق دز سوم واکسن است، اکنون بین افرادی که دو دز یا یک دز تزریق کرند با کسانی که دز سوم تزریق کردند، فاصله زیادی داریم. به طوری که 10 میلیون نفر دز سوم را تزریق کردند و 40 تا 50 میلیون دز عقبیم. امروز در کمیته علمی بحث شد که اگر امکان پذیر باشد، ما فاصله بین دز دوم و سوم را کاهش دهیم و به یک ماه برسانیم تا افراد زودتر بتوانند دز سوم را تزریق نمایند. زیرا شاید فرصتی تا موج امیکرون نداشته باشیم.

طبرسی گفت: موضوع دیگری که بحث شد، افزایش قدرت تست است. زیرا اکنون بیماری های ویروسی دیگری مانند آنفلوآنزا در جامعه در حال چرخش است و راهی این که بتوانیم افراد دچار کرونا را شناسایی کنیم تا بتوانند خودشان را قرنطینه نمایند، انجام تست است. باید اندازه تست مان را هم افزایش دهیم.

وی گفت: امید ما این است که با رعایتی که مردم انجام می دهند در استفاده از ماسک و تسریع تزریق دز سوم واکسن، بتوانیم شدت موج را کاهش دهیم. اما اینکه مواردمان در دو سه هفته آینده افزایش می یابد، واقعیتی است که با آن روبرویم. اگر وارد یک پیکی شویم که وسعت زیادی داشته باشد، باید قدرت تست مان افزایش یابد.

منبع: فرارو
انتشار: 9 اسفند 1400 بروزرسانی: 9 اسفند 1400 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1473

به "پیغام طبرسی: خطر اومیکرون بیخ گوش مان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیغام طبرسی: خطر اومیکرون بیخ گوش مان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید