گردشگری فضایی تجربه سفری غیر عادی و شگفت انگیز است

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، ایسنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های واصله، گردشگری فضایی تجربه سفری غیر عادی و شگفت انگیز است.

گردشگری فضایی تجربه سفری غیر عادی و شگفت انگیز است

فرید جواهرزاده، رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران اظهار کرد: در مورد توریستی فضایی میتوان صحبت های زیادی کرد اما بطور کلی بردن مسافر چه به صورت تجاری و چه به صورت تفریحی به فضا، توریستی فضایی گفته می گردد. به عبارت دیگر انجام فعالیت های توریستی در فضا تعریف جامع و کاملی از توریستی فضایی بشمار می رود.

وی با بیان اینکه توریستی فضایی تقریبا در 20 سال گذشته برای اولین بار به وسیله یک شرکت روسی رخ داد، اضافه نمود: حدود 2 دهه گذشته تعداد افرادی که بیشتر از 7 الی 8 نفر نبودند، وارد این عرصه شدند؛ اما در یک سال گذشته اتفاقات زیادی رخ داد و توریستی فضایی در فکر افراد بیشتر به وجود آمد تا اینکه 2 شرکت فضایی به نام بلو اوریجین و اسپیس اکس اکنون به طور تعیین در جهان در پی ایجاد تحقق بخشیدن به رویای سفرهای فضایی هستند که به نوعی رقیب یکدیگر محسوب می شوند.

رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران پیرامون اینکه توریستی فضایی تجربه سفری غیر عادی و شگفت انگیز است، توضیح داد: با توجه به اینکه در 2 دهه گذشته اتفاقاتی در این زمینه رخ داد و تعداد افراد کمتری در جهان این کار را انجام می دادند، نمیتوان به عنوان یک توریستی فراگیر از آن یاد کرد. احساس می کنم این نوع از توریستی را میتوان در حوزه توریستی های ماجراجویانه و سفرهای توریستی و فضایی بحساب آورد، اما با توجه به اینکه در سالهای جاری و در چند سال آینده سرعت توریستی فضایی به شدت افزایش پیدا خواهد نمود، میتوان امیدوار بود که توریستی فضایی به عنوان یک شاخه تازه از توریستی مطرح گردد.

وی مطرح نمود: با توجه به پیشرفت تکنولوژی، فناوری و دانش فضایی افراد عادی نیز می توانند به فکر سفر به فضا باشند. در حال حاضر مباحث و مسائلی روی کاغذ اتفاق می افتد که با ایجاد یک شهر یا هتل در فضا، سفرهای فضایی را سازماندهی خواهد نمود. نکته مهم این است که ما هر نوع سفر به آسمان و فضا را نمی توانیم سفر فضایی تلقی کنیم و تنها در صورتی سفر محسوب می گردد که حداقل مسافتی 100 مایلی (161 کیلومتر) طی گردد. در این سفر باید توریست به حالت بی وزنی برسد و در این حالت از منظره های شگفت انگیز لذت ببرد.

جواهرزاده گفت: در حال حاضر 2 شرکتی که در مورد آنها صحبت شد توریستی فضایی را به صورت بسیار حرفه ای در جهان پیگیری می نمایند و شرکت اوریجین تنها 700 الی 800 بلیت خود را با هزینه ای بالغ بر 250هزار دلار برای سفر به فضا پیش فروش نموده است. البته این عددها قطعا با گذر زمان کمتر خواهد شد.

وی اضافه نمود: پیش بینی اخیر این است که هزینه های سفر به فضا چیزی حدود 100 ت 140 هزار دلار در مراحل بعد کاهش پیدا خواهد نمود، اما بازهم این سفر یک سفر گران قیمت است که خطراتی را نیز به همراه دارد. پرتاب موشک با نیروهای پیشران مافوق صوت همواره خطراتی به ویژه در حوزه زیست پزشکی برای افراد به همراه دارد و دشواری های سفر فضایی را بوجود می آورد؛ بگونه ای که هر کس بخواهد سفر به فضا را تجربه کند باید برای آماده شدن، دوره های آموزشی تکمیلی آن را بگذراند.

جواهرزاده با اشاره به اینکه طی سالیان گذشته ایرانیان نیز پیروز شدند به عنوان یک توریست فضایی انتخاب شوند، اعلام کرد: انوشه انصاری از جمله افرادی است که حدود 10 الی 12 روز را در فضا گذراند. در حال حاضر آنچه برای توریست فضایی برنامه ریزی می گردد سفر به 400 کیلومتری سطح زمین است؛ بعلاوه پیش بینی می گردد این افراد در ایستگاه فضایی که همان هتل فضایی است، اقامت نمایند و پس از آن به زمین باز گردند.

وی ادامه داد: در حال حاضر این اقدام مدلی است که شرکتهای بزرگ جهان انجام می دهند، فضاپیماهای خود را آماده و آزمایش می نمایند. امیدواریم این شرکت ها با استفاده از تکنولوژی های بهتر بتوانند شرایط توریستی فضایی را در آینده برای افراد بیشتری فراهم نمایند. شنیده ها حاکی از این است که بنیانگذار شرکت اسپیس ایکس چند ماه گذشته اعلام نموده که با توجه به پیش بینی ها از سال 2030 به بعد تعداد توریستان افزایش پیدا می نماید. این شرکت حتی منظره یک میلیون مسافر فضایی به مریخ را برای خود ترسیم نموده است.

جواهرزاده در مورد مزایا و معایب توریستی فضایی مطرح نمود: اینکه آسمان و فضا برای انسان مجذوب کنندهیت دارد، شکی نیست. بشر سالیان سال در پی سفر به فضا است و به نوعی رسیدن به ستاره ها و تماشا آنها از نزدیک به عنوان یک رویا تلقی مینموده و این امر باعث شد در 50 تا 60 سال گذشته اولین فضانورد آمریکایی پای خود را روی کره ماه بگذارد که یک دستاورد بزرگ در سطح بین المللی محسوب می گردد.

وی گفت: طبیعتا توریستی در پی این است که به کشف ناشناخته ها و آنچه که در داخل کره زمین و بیرون آن اتفاق می افتد، بپردازد. به نظر من آنچه که در وهله اول توریستی فضایی را برای انسان زیبا و مجذوب کننده می نماید، کسب تجربه های شگفت انگیز و غیر عادی بودن آن است که تحقق این رویا برای تمام انسان ها شگفت انگیز بوده و بر این اساس توریستی فضایی شکل می گیرد.

رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران اضافه نمود: توریستی فضایی از جمله اتفاقات مهمی است که نشان می دهد سفر به فضا برای همه افراد و کشورها پیگیری می گردد؛ البته تا به امروز حدود 500 الی 600 نفر به فضا رفتند که تعداد زیادی از آنها فضانورد بودند و کار علمی انجام می دادند و مردم عادی به علت اینکه هزینه های بالایی دارد از این نوع توریستی صرف نظر می کردند.

جواهرزاده اظهار کرد: با توجه به اینکه علاقمندی به سفر فضایی در میان افراد مختلف زیاد است، می توانیم امیدوار باشیم که در سالهای آینده شدت و کاهش هزینه های سفر فضایی در توریستی به حالت عادی تر تبدیل گردد و این نوع توریستی غیر عادی برای همگان دست یافتنی تر باشد. بعلاوه پروژه ساخت هتل فضایی را به شکل بسیار جدی استارت زدند که چند میلیون دلار نیز هزینه داشته و پیش بینی می گردد که تا حدود 2100 میلادی هتل فضایی به شکل عامه و عمومی در دسترس مردم قرار گیرد.

منبع: همگردی
انتشار: 10 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1402 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1737

به "گردشگری فضایی تجربه سفری غیر عادی و شگفت انگیز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری فضایی تجربه سفری غیر عادی و شگفت انگیز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید