یاری بورس کالا به اجرای طرح ملی مسکن

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، حامد سلطانی نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران نخستین اقدام بورس کالا در حوزه مسکن را ورود به طرح ملی مسکن بیان کرد و گفت: دولت برای اجرای طرح ملی مسکن باید مبلغی را به پیمانکاران پرداخت کند در این زمینه به جای پرداخت پول به پیمانکاران با استفاده از مکانیسم بورس، وجه آن را به تولیدکننده مصالح پرداخت می نماید و فقط مصالح در اختیار پیمانکاران قرار می گیرد.

یاری بورس کالا به اجرای طرح ملی مسکن

جهت دریافت خدمات بازسازی خانه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

او افزود: سال های مختلف فعالیت بورس کالا، چنین نگرشی وجود داشت که مکانیسم بورس همیشه براساس مزایده یا حراج باشد که در این قالب، خریدار نقش آفرینی کمتری به نسبت فروشنده دارد؛ اما در چند سال گذشته به این نتیجه رسیدیم که با راه اندازی معاملات مناقصه محور، سمت خریدار هم در معین قیمت نقش آفرینی کند که این معاملات در دستورکار واقع شده است.

مدیرعامل بورس کالای ایران با بیان اینکه معاملات مناقصه به پیمانکار یاری می نماید تا مصالح ساختمانی را به صورت عمده و با قیمت پایین تر تامین کند، گفت: در این روش دولت پول را به صورت مستقیم به حساب مصالح فروش می ریزد و مصالح فروش هم مصالح را به وسیله بورس به پیمانکار می فروشد.

او اعلام نمود: در حال آنالیز این مدل در حوزه بازار مسکن با متصدیان این بخش هستیم که به طور حتم این موضوع می تواند از ایجاد فضاهای غیرشفاف جلوگیری کند.

سلطانی نژاد، پیرامون آخرین اقدام های انجام شده برای عرضه مسکن در بورس کالا گفت: مذاکره با فعالان در حوزه ملک وبازار مسکن، وزارتخانه های راه و شهر سازی و امور مالی و دارایی انجام گرفته است و بهتر است شیوه ای ایجاد گردد تا افرادی که قصد فروش مسکن دارند، در محیطی شفاف دست به این اقدام بزنند.

سلطانی نژاد با بیان اینکه این طرح برای جلوگیری از ایجاد طرح فئودال های مسکن شکل خواهد گرفت، گفت: وزیر راه و شهرسازی تاکید ویژه ای برای اجرای این طرح دارد و الزامی باید صورت گیرد تا افرادی که قصد خرید و فروش مسکن را دارند بوسیله بورس اقدام نمایند؛ این امر زمینه جلوگیری از احتکار را فراهم خواهد نمود.

او با بیان اینکه احتمال عرضه مسکن در بورس کالا زیاد است، گفت: اکنون مذاکرات اولیه انجام و طرح پیشنهادی ارسال شده است و به محض ارائه دستورالعمل، طرح اجرا خواهد شد.

سلطانی نژاد افزود: زمانی که این بازار شفاف شکل بگیرد و قیمت ها در آن واقعی و یکسان باشد فعالان بازار برای خرید و فروش به این بازار مراجعه می نمایند.

مدیرعامل بورس کالا گفت: اکنون ملاک فروش در معاملات مسکن، آخرین قیمت فروش است؛ اما تا چه زمانی باید در بازار مسکن ملاک قیمتی، آخرین نرخ معامله شده باشد زیرا با خرید و فروش بر اساس آخرین قیمت معامله شده، فرایند صعودی قیمت ها افزایش پیدا می نماید.

او افزود: اکنون بیشتر از آنکه عوامل مالی در معین قیمت مسکن دخیل باشد، عرضه نماینده معین نماینده قیمت است، اما در صورت انجام معاملات در بورس کالا قیمت ها و میزان معاملات شفاف شده و بازار مسکن رونق خواهد گرفت.

سلطانی نژاد اعلام نمود: با اجرای این طرح بنگاه های املاک در بازار مسکن می توانند نقش آفرینی نمایند و حتی تابلوی معاملات را می توان در بنگاه ها نصب کرد تا معاملات از رکود و انحصار رها گردد.

نحوه عرضه و معامله املاک بانک ها در بورس

مدیرعامل بورس کالا به آمادگی بورس کالا برای عرضه املاک مازاد بانک ها در این بورس اشاره نمود و افزود: بورس کالا دارای بازاری فرعی با امکان عرضه املاک دارد که عرضه املاک مازاد بانک ها در بورس کالا با دو رویکرد مزایده و فروش متری مسکن دنبال می گردد.

او در پاسخ به نحوه عرضه و معامله املاک بانک ها در بورس گفت: بانک ها می توانند املاک خود را بر تابلوی بورس عرضه نمایند تا املاک به صورت مزایده و حراج معامله گردد؛ نکته مهم در این معاملات شفافیت بالا و حضور طیف گسترده ای از افراد در بازار است که آماده خرید هستند.

سلطانی نژاد راه دیگر برای فروش املاک مازاد بانک ها را تشکیل بازار اوراق بهادار مبتنی بر فروش متری و تقطیع کردن زمین ها دانست و افزود: متراژ املاک در اختیار دولت بالا است که در ابتدا باید به متراژ کوچک تبدیل و قابلیت تبدیل شدن به واحدهای تجاری و مسکونی را داشته باشند تا از این طریق از قابلیت معامله در بورس برخوردار باشند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 25 اسفند 1398 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 241

به "یاری بورس کالا به اجرای طرح ملی مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یاری بورس کالا به اجرای طرح ملی مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید