گزارش افشاگرانه شخصیت اماراتی، از ماجرای تحقیر بن سلمان توسط اردوغان تا سناریو دستگیری پادشاه به دستور پسر

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، در اسناد ویکی لیکس درباره عربستان، گزارشی از یک شخصیت جنجالی اماراتی در مورد اقدامات محمد بن سلمان و فرایند دشواری که برای سعودی ها به وجود آورد فاش شده است.

گزارش افشاگرانه شخصیت اماراتی، از ماجرای تحقیر بن سلمان توسط اردوغان تا سناریو دستگیری پادشاه به دستور پسر

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران روزنامه الاخبار لبنان در گزارشی مفصل از اسناد افشا شده ویکی لیکس درباره عربستان سعودی نوشت، طرف های اماراتی و سعودی کوشش می نمایند تا اختلافات خود را در بسیاری از امور پنهان نگه دارند؛ اما این موضوع درباره دیپلماسی فعال عربی و غربی در دو کشور صدق نمی نماید. اسناد محرمانه مربوط به فعالیت دیپلمات های غربی و اماراتی در عربستان سعودی اثبات می نماید که در ابوظبی هستند کسانی که از سیاست های محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی شکایت دارند. با این حال دیپلمات های مذکور به ندرت درباره جنبه های پیچیده روابط ابوظبی و ریاض که مربوط به ایفای نقش امارات متحده عربی در قالب نگهبان ناظر بر رفتار رژیم عربستان تحت حکمرانی محمد بن سلمان است صحبت می نمایند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

علت این امر آن است که مقامات امارات متحده عربی تمایل دارند دیپلماتهای خود را در ریاض نگه دارند و بعضی از محققان برای تهیه گزارش هایی درباره شرایط عربستان با وزارت خارجه و سرویس های امنیتی امارات قرارداد بستند.

در این زمینه یک دیپلمات فرانسوی که در ابوظبی فعالیت دارد به همتای لبنانی خود گفت که مشکل ابوظبی با ریاض همان مشکل لبنان و سوریه قبل از 2005 است. در آن موقع مقامات لبنان نمی توانستند بدون موافقت دمشق هیچ گام استراتژیکی بردارند. در اینجا نیز امارات متحده عربی برای انجام هر گونه ابتکار عمل منتظر موافقت عربستان می ماند. در این میان محمد بن راشد حاکم دبی بیشتر از همه تحت تاثیر این محدودیت ها قرار داشته و خشمگین است؛ چرا که معتقد است محمد بن سلمان به شکل ویژه در رقابت با امارات بوده و محمد بن زاید حاکم ابوظبی نیز کاری برای رهایی محمد بن راشد از این شرایط نمی نماید.

روشن است که پس از حکمرانی محمد بن سلمان در امور عربستان ، امارات امیدوار به برقراری رابطه ای در یک سطح دیگر با ریاض بود. در همین زمینه محمد بن زاید با این فرض که ولیعهد سعودی شریک عظیمی در پروژه وی خواهد بود برای گسترش نفوذ کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در منطقه و سراسر دنیا همه کوشش خود را به کار برد. اتحاد میان این دو طرف در ابتدا فراتر از آسیب زدن به رقیب سنتی شان یعنی تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر بود و شامل ترکیه و یک سری کشورهای دیگر در منطقه نیز می شد. بنابراین محمد بن زاید روابط شخصی خود را با محمد بن سلمان گسترش داد تا اینکه ناگهان اتفاقی افتاد که همه چیز را تغییر داد.

این دیپلمات غربی ادامه داد به شکل ناگهانی همه چیز تغییر کرد. بن سلمان رفتاری متفاوت از خود نشان داد و به محض اینکه قدرت را در داخل عربستان به دست گرفت و پیروز شد مخالفان خود را چه در خاندان سلطنتی و چه خارج از آن بیرون کند با روش دیگری آغاز به رفتار با بن زاید کرد. به دنبال آن ریاض به شدت از عملکرد طرف های اماراتی و مصری در پفراینده قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی ناراضی است زیرا انتظار داشت که این کشورها محکم در کنار عربستان در این پفراینده بایستند.

اسناد افشا شده در این زمینه نشان می دهد که رفتار دیپلماسی امارات درباره پفراینده هایی که محمد بن سلمان در گیر آنها شده بود از موقعیت ناظر فراتر رفته و متمرکز بر جزئیاتی شد که نشان می داد اماراتی ها درصدد انجام تغییراتی در عربستان هستند که موجب تضعیف ولیعهد جوان سعودی شده و صندلی او را به قبل از دوره رسیدنش به سِمت ولیعهدی در این کشور برمی گرداند.

در این اسناد همچنین اطلاعاتی فاش شده که نشان می دهد اماراتی ها چگونه به محافل حاکم بر عربستان سعودی نفوذ نموده و توانایی بالایی برای ایجاد شبکه ای قوی از روابط یا همکاری با مخالفان محمد بن سلمان برای رسیدن صدای آنها به خارج از عربستان دارند.

روزنامه الاخبار لبنان بعضی اسناد صادر شده توسط مقامات عالی رتبه امارات درباره جنبه های مختلف بحران میان ابوظبی و ریاض و پیامدهای آن بر محمد بن سلمان و حکمرانی و موقعیت و نقش او در خارج از عربستان سعودی را منتشر نموده است.

در 11 اکتبر 2018 انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی گزارشی فوق سری درباره شرایط محمد بن سلمان و فرایند سخت وی در بحران خاشقجی را برای محمد بن زاید ارسال کرد که به این شکل است:

سختی موقعیت ولیعهد سعودی در این بحران با تغییر موضع وی از سکوت به انکار این اتفاق و سپس فرار از آن که وی را مجبور به تماس با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه کرد به خوبی نشان داده شد. در این شرایط محمد بن سلمان مجبور شد تا به تحقیر شدن در برابر مقامات ترکی تن داده و به آنها اجازه ورود به کنسولگری عربستان را بدهد با این ادعا که او چیزی برای پنهان کردن ندارد. با این اقدام تحقیر آمیز اعتبار محمد بن سلمان در سطح داخلی و بین المللی بسیار تحت شعاع نهاده شده و دستاویزی برای دشمنان ولیعهد جوان عربستان در داخل و خارج جهت ضربه زدن به وی شد.

بر اساس گزارش انور قرقاش در مرحله ای قابل پیش بینی آینده سیاسی محمد بن سلمان ممکن است در 3 سطح تحت تاثیر قرار بگیرد:

- هر چند که تیم مامور قتل خاشقجی متشکل از افراد نزدیک به دربار سعودی و شخص بن سلمان مانند سعود القحطانی و احمد عسیری و بدر العساکر از مناصب رسمی خود در عربستان برکنار شدند اما اگر اتهامات این افراد در قتل خاشقجی ثابت گردد نگرانی های زیادی درباره وجود مدارکی علیه ولیعهد عربستان همچنان وجود دارد و سپس روایت کسانی که محمد بن سلمان را در این قتل متهم می نمایند تقویت می گردد که این شرایط برای ملک سلمان بسیار نگران نماینده و شرم آور خواهد بود و او در شرایطی قرار می گیرد که مجبور است محمد بن سلمان را از سمت ولیعهدی کنار بزند.

- مقامات ترکیه مدارک قاطع علیه ولیعهد سعودی را فاش نمی نمایند و طبق معامله ای که بین عربستان و ترکیه با نظرات آمریکا انجام می گردد محمد بن سلمان تا حدودی از این مسئله مصون می ماند، اما این اتفاق و پیامدها و پس لرزه های آن محمد بن سلمان را از آنچه که هست ضعیف تر می نماید و ممکن است او را مجبور به تجدیدنظر در محاسبات خود برای آینده کند.

- بر اساس این معامله ای که بین عربستان و ترکیه و تحت نظارت آمریکا برای حمایت از ولیعهد سعودی انجام میگردد ترکیه در ازای یک سری شروط سیاسی و مالی که تماماً به نفع آنکارا است نقش مستقیم محمد بن سلمان در قتل خاشقجی را انکار می نماید. در این شرایط حاشیه امنی برای محمد بن سلمان شکل می گیرد، روابط عربستان و ترکیه نزدیک می گردد اما سعودی ها باید بهای سیاسی و مالی بالایی بپردازند.

سناریوی انتخاب جایگزین برای محمد بن سلمان

اگر ملک سلمان فکر کند که ضروری است از سِمت پادشاهی استعفا کند یا محمد بن سلمان را از سِمت ولیعهدی کنار بزند گزینه دوم بهتر است. در این شرایط گزینه های متعددی مقابل پادشاه عربستان روی میز قرار دارند و از جمله گزینه های احتمالی برای جایگزینی محمد بن سلمان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

-شاهزاده احمد بن عبدالعزیز: این گزینه می تواند در داخل عربستان مورد قبول واقع گردد و از آن جایی که شخصیتی آرام و سنتی به شمار می رود برای این مرحله پرتنش سعودی ها مناسب است. اما ممکن است محافل آمریکایی و بعضی محافل غربی با ولیعهدی وی موافقت ننمایند. در هر صورت به دلیل هجمه گسترده دنیای ضد محمد بن سلمان و تاکید بر اینکه او یک خطر عظیم برای عربستان و امنیت منطقه است شاهزاده احمد بن عبدالعزیزنسبت به او گزینه مناسب تری به نظر می رسد.

-شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز: حمایت بین المللی از مقرن عبدالعزیز نسبت به حمایت های داخلی از او بیشتر است اما او نسبت به احمد بن عبدالعزیز شانس زیادی ندارد و طرف های داخلی عربستان گزینه اول را ترجیح می دهند.

-شاهزاده محمد بن نایف: این گزینه مورد حمایت غرب و آمریکاست اما ممکن است او فرایند برکناری خود توسط محمد بن سلمان را فراموش ننموده باشد و به همین دلیل جهت انتصاب دوباره به سمت ولیعهدی در عربستان به دنبال تضمین های جهت تکرار نشدن اقدامات محمد بن سلمان علیه وی باشد.

-شاهزاده خالد بن سلمان: از آنجایی که شاهزاده خالدبن سلمان برادر و نزدیکترین فرد به محمد بن سلمان است ممکن است خوش شانس ترین گزینه برای جایگزینی او باشد؛ اما ممکن است عظیمان آل سعود از این انتخاب راضی نباشند، زیرا او شاید تفاوت چندانی با برادرش محمد نداشته باشد. همچنین خالد قطعاً در سایه سیاست های محمد بن سلمان فعالیت خواهد نمود و همان سناریوهای تکراری دوره بن سلمان در انتظار عربستان و دنیا خواهد بود .

گزارش دوم

در همین روز یعنی 11 اکتبر 2018 انور قرقاش در گزارش دوم خود برای محمد بن زاید پیامدهای پفراینده قتل خاشقجی و مواضع و تصمیمات ملک سلمان را توضیح می دهد که به شکل زیر است:

- اضطراب و عصبانیت پادشاه: اطلاعات منتشر شده از سوی محافل نزدیک به ملک سلمان نشان می دهد که او پس از فاش شدن قتل خاشقجی دوره بسیار پرتنشی را از یک دهه گذشته تا کنون پشت سر گذاشته است؛ به ویژه اینکه ردپای پسرش در این جنایت دیده می گردد. علاوه بر آن این اتفاق صندلی ملک سلمان را در سطح دنیای بسیار کاهش داد. به عنوان مثال او دو بار مجبور شد با رجب طیب اردوغان تماس بگیرد و پس از آن شاهزاده خالد فیصل را نزد اردوغان بفرستد. این در حالی است که رئیس جمهوری ترکیه عامدانه با تاخیر و پس از یک و نیم روز جواب تماس محمد بن سلمان را داد که نشان دهنده ضعف موقعیت منطقه ای و دنیای عربستان است.

- ملک سلمان در امور مربوط به حاکمیت داخلی و روابط خارجی مجبور شد برای ساماندهی به اوضاع آشفته ناشی از بحران خاشقجی نقش فعال تری را برعهده بگیرد. از سوی دیگر ملک سلمان متوجه شد که محمد بن سلمان از اختیاراتی که وی به او داده بود سوء استفاده نموده است. در این میان ملک سلمان از جانب شاهزاده های سعودی نیز به شدت تحت فشار نهاده شد و مجبور شد امتیازاتی را واگذار کند که نمی خواست.

- ابهام درباره تصمیم نهایی ملک سلمان درخصوص سرنوشت ولیعهد جوان سعودی: با وجود ابهاماتی که در موضع کنونی پادشاه عربستان وجود دارد اما شاخص ها نشان می دهد که تحت فشارهای روانی زیاد و مستمری از جانب اعضای ارشد خانواده سلطنتی نهاده شده است و مقامات عربستان در ضرورت برکناری محمد بن سلمان حتی به شکل موقت تاکید دارند. بنابراین در صورتی که این فشارها بیشتر گردد ملک سلمان مجبور به انجام هر کاری می گردد. در این صورت اگر پادشاه سعودی توانایی برکنار کردن محمد بن سلمان را نداشته باشد ممکن است شخص ملک سلمان به دستور ولیعهد جوان این کشور بازداشت گردد که این یک سناریو فاجعه بار خواهد بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 976

به "گزارش افشاگرانه شخصیت اماراتی، از ماجرای تحقیر بن سلمان توسط اردوغان تا سناریو دستگیری پادشاه به دستور پسر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش افشاگرانه شخصیت اماراتی، از ماجرای تحقیر بن سلمان توسط اردوغان تا سناریو دستگیری پادشاه به دستور پسر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید