10 نقش برتر باب ادنکیرک؛ کمدینی که ستاره اکشن شد

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، باب ادنکیرک بازیگر 58 ساله آمریکایی که سال های پایانی دهه 1980 به عنوان نویسنده آثار کمدی کار خود را شروع کرد و با حضور در سریال بریکینگ بد (Breaking Bad) به شهرت گسترده تر رسید، اخیرا در نقش اول یک فیلم اکشن توجه رسانه ها را بیش از گذشته به خود جلب نموده است.

10 نقش برتر باب ادنکیرک؛ کمدینی که ستاره اکشن شد

ادنکیرک سال 1987 به عنوان نویسنده پخش زنده شنبه شب (Saturday Night Live) فعالیت های خود را شروع کرد. عملکرد او در قامت یک نویسنده با بازی چندین نقش کوچک پی گرفته شد. ادنکیرک از همان شروع نشان داد سودای بازیگری در سر دارد و دهه 1990 نیز به دنبال همین رویا در بن استیلر شو (The Ben Stiller Show) به عنوان نویسنده و بازیگر حضور توامان یافت.

اوج نقش آفرینی های ادنکیرک در سیتکام های تلویزیونی با مستر شو با باب و دیوید (Mr. Show with Bob and David) رقم خورد گرچه فرایند فعالیت های او با نقش های کوچک در سریال هایی هم چون ساینفلد (Seinfeld) و آشنایی با مادر (How I Met Your Mother) ادامه یافت.

سال 2009 زمانی که باب ادنکیرک به تیم بازیگران سریال بریکینگ بد پیوست تا نقش یک وکیل فاسد به نام سال گودمن را بازی کند چرخش مهمی را در زندگی حرفه ایش تجربه کرد. ایفای نقش سال در سریال بریکینگ بد راه را برای بازی نقش اول مجموعه بهتره با ساول تماس بگیری (Better Call Saul) هموار کرد که احتمالا مهم ترین نقش همه عمر ادنکیرک بود.

حضور در بریکینگ بد پای این بازیگر را به نقش های جدی و مهم در چندین اثر سینمایی هم باز کرد؛ فیلم هایی مثل نبراسکا (Nebraska)، پست (The Post ) و زنان کوچک (Little Women) از جمله این آثار بودند. ادنکیرک که نشان داد در کمدی توانمند است و درام را به خوبی درک می نماید، پیشنهاد نقش اولی یک فیلم اکشن را پذیرفت و با ایفای نقش هاچ منسل در اکشنی به نام هیچ کس (Nobody) ثابت کرد بازیگری برجسته و یک همه فن حریف واقعی است.

در ادامه از میان مجموعه نقش آفرینی های باب ادنکیرک به 10 نقش برتر او در 10 فیلم یا سریال می پردازیم و این آثار را بیشتر آنالیز می کنیم.

10. آشنایی با مادر (How I Met Your Mother)

 • سازندگان: کارتر بیز، کریگ توماس
 • تاریخ پخش: 2005 تا 2014

سریال آشنایی با مادر (How I Met Your Mother) یک سیتکام آمریکایی است که از سال 2005 تا 2014 حول محور شخصیت تد موزبی و دوستانش پخش شد. آشنایی با مادر سریال محبوبی بود و بویژه در فصول ابتدایی مورد توجه منتقدان هم نهاده شد. کیفیت شوخی ها، وحدت عناصر دراماتیک در کنار ساختار متفاوت و خلاقانه از جمله ویژگی های بهترین فصل ها و قسمت های این سریال بود.

ادنکیرک بین فصل های 5 تا 8، مجموعا در 8 قسمت از این سیتکام محبوب حضور داشت. او نقش آرتور هابز یک وکیل عالی رتبه در بانک ملی گولایث را برعهده داشت که رییس بارنی و مارشال است.

هابز پس از رسیدن به ریاست بانک به سرچشمه دایمی استرس و اضطراب مارشال تبدیل می شود؛ او هر لحظه منتظر است رییس مغرور و سرسختش که از خود نوعی رفتار تند نظامی نشان می دهد، از کار اخراجش کند.

بازی ماهرانه ادنکیرک در آفرینش این رابطه استرس زای پرتنش ماهرانه و درخور تحسین است.

9. فارگو (Fargo)

 • سازندگان: نوآ هاولی
 • تاریخ پخش: 2014 تا کنون

سریال فارگو (Fargo) یک مجموعه جنایی با مایه های کمدی سیاه است که از فیلم سینمایی فارگو به کارگردانی برادران کوئن الهام گرفته شد. سریال ساختار آنتولوژیک (ساختاری که براساس آن در هر قسمت یا فصل از بازیگران و داستان های متفاوتی استفاده می شود) دارد و هر فصل در موقعیت زمانی و مکانی خاص با داستان خاص خود اتفاق می افتد، گرچه گاهی اوقات می توان به ارتباطات مختصری میان فصل ها اشاره نمود.

باب ادنکیرک در میان عوامل فصل اول سریال قرار داشت و نقش بیل ازوالت یک افسر پلیس در شهر بمیجی ایالت مینه سوتا را بازی کرد. ازوالت پس از مرگ رییس قبلی در اثر رشته ای از حوادث به عنوان رییس پلیس جدید انتخاب می شود.

ازوالت پلیسی مقرراتی است و به دیدگاه معاون کلانتر مولی سالورسن که روی پفراینده مالوو و نایگارد کار می نماید اعتماد چندانی ندارد. ادنکیرک پیروز شد در این نقش به خوبی از ازوالت تصویر یک پلیس تاریخ مصرف گذشته را بسازد که درک درستی از خشونت جاری در جامعه و محیط اطرافش ندارد.

8. شگفت انگیزان 2 (Incredibles 2)

 • کارگردان: برد برد
 • تاریخ اکران: 2018

گرچه ادنکیرک در انیمیشن شگفت انگیزان 2 (Incredibles 2) حضور فیزیکی ندارد اما کیفیت صداپیشگی او قراردادن این نقش در فهرست را الزامی جلوه می دهد. صدای ادنکیرک در این انیمیشن پیکسار به خدمت گرفته شده تا شخصیت وینستون دیور را بیافریند؛ دیور از علاقه مندان به ابرقهرمان ها و البته رییس یک شرکت عظیم حوزه ارتباطات است که دوتک نام دارد. وینستون میخواهد با تغییردادن دیدگاه عمومی نسبت به ابرقهرمان ها، آن ها را به صحنه بازگرداند.

ادنکیرک در دوران بازیگری اش بارها در نقش مدیران شرکت ها، وکلا، صاحبان کسب وکار و امثال آن ها ظاهر شده. البته در اغلب موارد او نقش مدیران و تجار فاسد و بی اخلاق را بازی نموده. این بار و در انیمیشن شگفت انگیزان 2 ماجرا تا حدودی برعکس است و وینستون دیور را باید یک شخصیت مثبت ارزیابی کرد. اما با این وجود این نقش صندلی همیشگی ادنکیرک است و طبیعی است از طرف او شاهد تسلطی مثال زدنی باشیم.

7. پست (The Post)

 • کارگردان: استیون اسپیلبرگ
 • تاریخ اکران: 2017

پست (The Post) یک تریلر سیاسی است درباره افشای اسناد محرمانه پنتاگون مربوط به حضور نظامی آمریکا در جنگ ویتنام. در این ماجرا کاترین گراهام رییس روزنامه واشنگتن پست (با بازی مریل استریپ) و بنجامین بردلی سردبیر روزنامه (با بازی تام هنکس) نقش کلیدی دارند و خود را وارد یک مبارزه سیاسی و حقوقی تمام عیار با دولت می نمایند.

ادنکیرک در فیلم سینمایی پست نقش بن باغدیکیان را ایفا نموده؛ مردی که در عالم واقعیت روزنامه نگار ارمنی-آمریکایی بود و برنده جایزه پولیتزر شد. گرچه باغدیکیان و نقشش در ماجرای اسناد افشاشده دست کم در این فیلم مرکزی نیست اما حضور باکیفیت ادنکیرک در کنار استریپ و هنکس از نقاط قوت فیلم و بازی های خوب سال های اخیر کارنامه حرفه ایش است.

6. هیچ کس (Nobody)

 • کارگردان: ایلیا نایشولر
 • تاریخ اکران: 2021

فیلم سینمایی هیچ کس (Nobody) یک تریلر اکشن است که باب ادنکیرک را در نقش اصلی اثر به خدمت گرفته؛ انتخابی جسورانه که به نظر می رسد نتیجه بخش بوده است.

هیچ کس را یک نوازنده و فیلم ساز روس به نام ایلیا نایشولر کارگردانی نموده اما نویسنده اثر برای مان نامی آشنا است؛ دریک کولستاد که بیشتر بابت نوشتن فیلم نامه های مجموعه جان ویک (John Wick) می شناسیمش. جالب است که مجموعه جان ویک را هم چاد استاهلسکی بدلکار آمریکایی کارگردانی نموده بود که تجربه چندانی در این حوزه نداشت.

هیچ کس درباره مردی است به نام هاچ منسل که زندگی ظاهرا آرام و یکنواختی را سپری می نماید اما چند دزد به خانه اش دستبرد می زنند و باعث تغییر وضع زندگی اش می شوند. هاچ دنبال ردپای افراد مهاجم به خانه می شود؛ او در این راستا به دختری کم سن وسال که توسط گروهی از مردان آزار می بیند یاری می نماید و درگیر نبرد با گروه های مافیایی می شود.

همانطور که واضح است داستان فیلم نوعی الگوی جان ویکی دارد؛ مردی که کناره گیری نموده و قصد پیگیری یک زندگی آرام را دارد اما وقایعی مزاحمش می شوند و او را وارد جریاناتی پر از اکشن و خشونت می نمایند.

هیچ کس از نظر تجاری عملکرد پیروزیت آمیزی داشته و منتقدان را هم نسبتا راضی نگه داشته است. بازی باب ادنکیرک در نقش اصلی یک فیلم اکشن با تمجید روبرو شده و بسیاری معتقدند این هنرپیشه نشان داده حتی در این میدان هم کاملا توانمند است.

5. نبراسکا (Nebraska)

 • کارگردان: الکساندر پین
 • تاریخ اکران: 2013

نبراسکا (Nebraska) از جمله آثاری بود که پس از حضور پیروز ادنکیرک در سریال بریکینگ بد به او پیشنهاد شد. این اثر تحسین شده سیاه و سفید الکساندر پین تیم بازیگران قدرتمندی را به کار گرفته بود.

فیلم نبراسکا درباره پسری است که پدر پیر، الکلی و دچار زوال عقل شده اش را در سفری از مونتانا به نبراسکا همراهی می نماید. وودی گرنت خیال می نماید برنده یک بخت آزمایی شده است و به همین دلیل راهی سفر شده. نقش پدر را بروس درن برعهده دارد و حقیقتا بازی چشمگیری هم به نمایش گذاشته؛ او بابت همین نقش از جشنواره بین المللی فیلم کن 2013 جایزه بهترین بازیگر مرد را دریافت کرد.

پسر کوچکتر وودی یعنی دیوید گرنت از نظر اهمیت نقش در صندلی دوم قرار گرفته است و بازی آن برعهده ویل فورته نهاده شده. در نهایت باب ادنکیرک نقش راس گرنت، عظیمترین پسر خانواده و مجری اخبار شبکه محلی را بازی می نماید.

4. زنان کوچک (Little Women )

 • کارگردان: گرتا گرویگ
 • تاریخ اکران: 2019

گرتا گرویگ با ساخت اقتباس جدیدی از رمان مشهور لوییزا می الکات تحسین گسترده ای را نصیب خود کرد. زنان کوچک داستان زندگی چهار خواهر یک خانواده را در ایالات متحده پس از جنگ داخلی دست مایه کار قرار داده است.

فیلم از نظر ساختار زمان روایی، روایت خطی ندارد و به پیش و پس حرکت می نماید؛ گاهی به آینده و گاهی به گذشته می رود تا فراز و نشیب زندگی این زنان به تصویر کشیده شود.

باب ادنکیرک در زنان کوچک نقش آقای مارچ، پدر این چهار دختر را بازی می نماید. او بار دیگر ثابت کرد هنرپیشه ای است همه کاره با قابلیت های متنوع که می تواند گستره ای وسیع از نقش های متنوع را به شکلی کاملا باورپذیر جلوی دوربین ببرد.

3. مستر شو با باب و دیوید (Mr. Show with Bob and David)

 • سازندگان: باب ادنکیرک، دیوید کراس
 • تاریخ پخش: 1995 تا 1998

ادنکیرک و همکار هنری او دیوید کراس با مجموعه تلویزیونی مستر شو که از شبکه اچ بی او پخش شد برای خود جای منحصر به فردی در تاریخ مجموعه های کمدی باز کردند.

این برنامه ترکیبی بود از کمدی های سبک جدید که تحت عنوان کمدی آلترناتیو شناخته می شد، بخش های از پیش ضبط شده و در کنار آن اجرای زنده روبروی مخاطب.

این مجموعه تلویزیونی توانست خود را وارد فرهنگ پاپ دهه 1990 کند و به یک اثر کالت با طرفداران پروپاقرص تبدیل شود.

در عین حال به وسیله همین مجموعه بود که کمدین هایی چون سارا سیلورمن، پاول تامپکینز و جک بلک برای خود اسم و رسمی پیدا کردند و توانستند حرفه بازیگری را در سطوح بالاتر ادامه دهند.

2. بریکینگ بد (Breaking Bad)

 • سازندگان: وینس گیلیگان
 • تاریخ پخش: 2008 تا 2013

مجموعه تلویزیونی بریکینگ بد آنقدر مشهور است که نیازی به معرفی ندارد. سریال درباره والتر وایت (با بازی برایان کرانستون)، یک معلم شیمی ساده است که به سرطان ریه مبتلا شده و میخواهد پیش از مرگ برای تامین نیازهای اقتصادی خانواده مواد مخدر فراوری کند؛ این هدف به تدریج والتر را کاملا وارد دنیا خلافکارها می نماید.

گرچه بریکینگ بد در چند فصل ابتدایی چندان درخشان نبود اما با گذر زمان بهتر و بهتر شد و تحسین گسترده منتقدان را برانگیخت. این تحسین ها کار را به جایی رساند که نام سریال وینس گیلیگان در کنار عناوینی چون سوپرانوز (The Sopranos)، وایر (The Wire) و بازی تاج وتخت (Game of Thrones) به عنوان یکی از بهترین مجموعه های تلویزیونی نهاده شد.

ادنکیرک برای حضور در نقش یک وکیل فاسد به نام ساول گودمن (با نام اصلی جیمی مک گیل) به سریال دعوت شد و در قسمت هشتم از فصل دوم حضور یافت. در واقع هنگامی که والتر به یک مشکل قانونی برخورد می نماید پای ساول با بازی ادنکیرک به ماجرا باز می شود؛ در عین حال بازی و حضور او نوعی جنبه های کمیک لذت بخش هم به فضای تلخ و تیره سریال افزود.

ابتدا قرار بود ساول صرفا نقش و حضور کوتاهی در سریال بریکینگ بد داشته باشد اما کیفیت بالای نقش آفرینی باب ادنکیرک و استقبال مخاطبان باعث شد این حضور طولانی تر از آن چیزی شود که ابتدا برنامه ریزی شده بود.

1. بهتره با ساول تماس بگیری (Better Call Saul)

 • سازندگان: وینس گیلیگان، پتر گولد
 • تاریخ پخش: 2015 تا کنون

مجموعه تلویزیونی بهتره با ساول تماس بگیری اسپین آف و البته پیش درآمدی بود بر سریال بریکینگ بد. وینس گیلیگان سازنده و مغز متفکر بریکینگ بد نیز به عنوان سازنده این سریال حضور داشت.

بهتره با ساول تماس بگیری، شخصیت ساول گودمن از سریال بریکینگ بد را در مرکز توجه خود قرار داده بود؛ سریال از نظر خط زمانی 6 سال پیش از دیدار ساول و والتر وایت را مورد آنالیز قرار می دهد و عمدتا گذشته این شخصیت را دست مایه کار خود قرار داده.

می توان ادعا کرد سریال بهتره با ساول تماس بگیری مهم ترین پروژه زندگی باب ادنکیرک است؛ سریالی عظیم با موضوع شخصیت او و البته همراه با ویژگی های جذاب متفاوتی که برای این نقش نوشته شده و دست ادنکیرک را در هرچه عمیق تر و به یادماندنی تر ایفاکردن نقش باز گذاشته است.

همانطور که اشاره شد ساول یک وکیل تبهکار است؛ یک ضدقهرمان با شخصیتی خاکستری که فرصتی تمام عیار برای به رخ کشیدن مهارت های بازیگری باب ادنکیرک فراهم نموده. در حال حاضر اعلام شده فصل ششم و پایانی این سریال که شامل 13 قسمت است اوایل سال 2022 پخش خواهد شد.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 11 خرداد 1400 بروزرسانی: 11 خرداد 1400 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1134

به "10 نقش برتر باب ادنکیرک؛ کمدینی که ستاره اکشن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 نقش برتر باب ادنکیرک؛ کمدینی که ستاره اکشن شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید