آذری جهرمی چوب حمایت از فردوسی پور را می خورد؟

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، محمدجواد آذری جهرمی شاید متفاوت ترین وزیر کابینه دولت روحانی باشد. فارغ از سن و سال کمش در بین وزرا، تیپ جوان پسندش هم از همان ابتدای وزارت تا به امروز زیر ذره بین رفته است. البته شاید عمده تفاوت او با بقیه وزرا علاقه شدیدش به فوتبال باشد: هم یک طرفدار متعصب و هم البته یک بازیکن آماتور.

آذری جهرمی چوب حمایت از فردوسی پور را می خورد؟

به گزارش شرق، شاید اولین باری که بحث فوتبالی بودن آذری جهرمی خیلی در رسانه ها بازتاب داشت، مربوط به تقابل محبت آمیز او و همکارانش با عده ای از خبرنگاران ورزشی در دیداری محبت آمیز در زمین چمن مصنوعی مجموعه پیغام بود. آن موقع آذری جهرمی با لباس فوتبال مقابل خبرنگاران نهاده شد تا نشان دهد به این رشته ورزشی علاقه مند است. البته او آن وقت، مثل الان بی پروا از تیم مورد علاقه اش حرف نمی زد و سعی می کرد سلیقه رنگی اش پنهان بماند. نهایت حرفی که آن موقع درباره علاقه اش نسبت به فوتبال گفت، این بود که در هیئت دولت با یکی، دو نفر درباره فوتبال کُری دارد.

آقای سلطانی فر که خب طبیعی است فوتبالی باشند. به غیر از ایشان، آقایان ظریف و مونسان هم فوتبال دوست هستند و با هم کُری داریم. رفته رفته آذری جهرمی علاقه رنگی اش را بروز داد و در فضای مجازی با استوری و توییت های مختلف نشان داد که هوادار پرسپولیس است. او البته در فضایی محبت آمیز وارد کری خوانی با طرفداران استقلال در فضای مجازی هم شد و بعضا به پیغام طرفداران مختلف استقلال هم واکنش نشان می داد. رفتن به استادیوم برای تماشای بازی پرسپولیس و حمایت از تیم سرخ پوشان تهرانی در فضای مجازی او را تبدیل به یکی از دو آتشه های سرخ نموده بود. حمایتش از پرسپولیس آن قدر پررنگ شد که بالاخره صدای طرفداران باشگاه استقلال درآمد. عده ای از آنها، زمانی که تیمشان نتیجه لازم را نمی گرفت و قانون منع ورود خارجی ها به فوتبال ایران هم تصویب شد، جلوی مجلس اعتراض کردند و دست آخر به سردادن شعار علیه آذری جهرمی پرداختند. اتفاقی که نه گسترده بود و نه اینکه بازتاب چندانی داشت. هرچه بود، به نظر می رسید طرفداران استقلال از اینکه وزیر دولت رسما و علنی برایشان کری خوانی می نماید، ناراحت بودند.

شرایط برای آذری جهرمی و علاقه فوتبالی اش زمانی بیشتر به هم ریخت که از عادل فردوسی پور حمایت کرد. شاید بتوان گفت وزیر جوان در راستای فوتبال، درست از همان فینال لیگ قهرمانان آسیا در لیست سیاه عده ای از نمایندگان مجلس نهاده شد! ماجرا مربوط به وقتی است که معین شد عادل فردوسی پور قرار است فینال لیگ قهرمانان آسیا را به وسیله لایو صفحه ایسنتاگرام AFC گزارش کند. آذری جهرمی با انتقادی تند و البته کنایه هایی تندتر، مخالفان عادل فردوسی پور را تنگ نظر خواند و بعد از مردم درخواست کرد از دانلود پرحجم در زمان فینال لیگ قهرمانان آسیا خودداری نمایند تا علاقه مندان بیشتری بتوانند گزارش عادل فردوسی پور در فینال لیگ قهرمانان آسیا را ببینند.

هر وقت مسابقه فوتبال مهمی برگزار می شد، ترافیک بین الملل اینترنت ایران به نصف زمان عادی می رسید و ترافیک داخلی ایران تقریبا دوبرابر می شد. لنز و فیلیمو و آنتن و تیوا و نماوا و روبیکا و... به خوبی پاسخ گوی احتیاج مردم بوده و هستند. می شد امروز هم پلتفرم های ایرانی رکورد بزنند؛ اما برعکس به دلیل بعضی تنگ نظری ها که می دانید، ساعات دشواری به لحاظ ترافیکی برای شبکه اینترنتی کشور پیش رو خواهیم داشت. ما کوششمان را به کار می گیریم تا با اهمیت دادن به انتخاب شما، همراه تان باشیم. این صحبت ها معینا به مذاق عده ای خوش نیامد و بعدها معین شد که دستوری صادر شده تا زمان پخش فینال لیگ قهرمانان آسیا سرعت اینترنت، به ویژه درباره یک اپراتور خاص، کاهش پیدا کند! موردی که مجددا با واکنش آذری جهرمی روبه رو شد. او فردای بازی، با نوشتن نامه ای به مجموعه تحت امرش درخواست نموده بود مقصر اختلال اینترنت زمان لایو عادل فردوسی پور سریعا و تا 48 ساعت معین شود. آن نامه، شایعه کند شدن عمدی اینترنت در زمان پخش بازی را قوت بخشید.

حمایت آذری جهرمی از عادل فردوسی پور زودتر از آنچه تصور می شد، با واکنش نمایندگان مجلس روبه رو شد. سیدکاظم دلخوش، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس، نسبت به اظهارات وزیر جوان جبهه گرفت و در تذکری شفاهی در جلسه علنی مجلس به آذری جهرمی تاخت: روز 29 آذر در شرایطی که کشور و رسانه های داخلی به دلیل تحریم های ظالمانه آمریکا در یک بازی سیاسی از طرف کنفدراسیون آسیا مورد تحریم ناجوانمردانه نهاده شده بودند تا پازل تحقیر ملی را بعد از محرومیت ناجوانمردانه بازیکن تیم پرسپولیس تکمیل نمایند، متأسفانه شاهد هجوم و ظلم به رسانه های داخلی بودیم که جبهه ملی تشکیل داده بودند. رسانه های داخلی در کوشش بودند تا مخاطبان فوتبال دوست را بدون هیچ دغدغه ای به تماشای بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا ببرند؛ اما وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با بی توجهی در تقویت رسانه های اینترنتی و داخلی به عنوان یکی از ارکان شبکه ملی ارتباطات خودش را در حد یک تبلیغاتچی پلتفرم های خارجی تنزل داد.

متأسفانه این موضوع باعث ضربه به وحدت شد؛ آن هم در شرایطی که باید از اتحاد رسانه های داخلی و بازیکنان فوتبال در مقابل دشمنان حمایت کنیم. مردم می توانستند بر روی اینترنت داخلی و با استفاده از پلتفرم های بومی به تماشای مسابقه بپردازند؛ اما این حق الناس نادیده گرفته شده؛ بنابراین خواهشمندم هیئت رئیسه مجلس و وزارت ارتباطات درباره تضییع حقوق مردم و منافع داخلی و ملی توجه داشته باشند.

تیره شدن ارتباط عده ای از نمایندگان با آذری جهرمی، در ماه های اخیر، می تواند دلایل زیادی داشته باشد؛ ولی با توجه به اشاراتی که به تازگی آذری جهرمی داشته، به نظر می رسد داستان حمایتش از عادل فردوسی پور، یکی از دلایل قوی جریان جدیدی باشد که علیه او اقدام نموده است. محمدجواد آذری جهرمی غیرمستقیم در برنامه زنده تلویزیونی تیتر امشب که دو شب قبل پخش شد، اشاره نمود و گفت: مدتی قبل یک گزارش ورزشی پخش شد، مردم دوست داشتند این گزارش را در شبکه داخلی خودمان و با گزارش مجری محبوبشان (عادل فردوسی پور) بشنوند؛ اما این اتفاق رخ نداد. با همین تصمیم در حالی که می شد این برنامه ترافیک داخلی باشد؛ اما در شبکه خارجی پخش شد و ترافیک خارجی را به خود اختصاص داد. همواره با بستن فضای مجازی نمی توان به نتیجه دلخواه رسید، گاهی چاره کار آزاد کردن فضا است. پهنای باند یک مسئله دستوری نیست که به مردم بگوییم چه چیزی مصرف نمایند، مصرف به ذائقه افراد برمی شود و نمی توان به کسی زور کرد که چه چیزی مصرف کند.

وزیر ارتباطات گفت: درباره پهنای باند، دو شکل نگاه وجود دارد. بعضی می گویند دولت پهنای باند را افزایش ندهد؛ چون بخش فرهنگی به تناسب آن ارتقا پیدا ننموده است. عده ای می گویند کاری به فرهنگ نداشته باشیم و پهنای باند را بدون درنظر دریافت این شاخصه توسعه بدهیم. تشکیل مرکز ملی به این دلیل بوده است که در این باره تصمیم بگیرد.

منبع: فرارو
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 987

به "آذری جهرمی چوب حمایت از فردوسی پور را می خورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آذری جهرمی چوب حمایت از فردوسی پور را می خورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید