افت 3 تا 15 میلیون تومانی قیمت ها دربازار خودروی تهران

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، خبرنگاران: بازار خودرو که طی یکی، دو هفته گذشته با توفان رشد قیمت روبرو شده بود، این هفته کمی آرام گرفت و منحنی قیمت ها نزولی شد.

افت 3 تا 15 میلیون تومانی قیمت ها دربازار خودروی تهران

جهت دریافت مشاوره خدمات طراح بروشور از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ بروشور های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران این فرایند نزولی البته در حالی است که قیمت ها در مقایسه با دوران پیش از این توفان، هنوز هم بالا مانده اند.

هرچند خودروسازان و وزارت صنعت، معدن و تجارت طی این چند هفته پی در پی از رشد تیراژ صحبت به میان آورده اند، با این حال بازار چندان متاثر از این ماجرا نشد و قیمت ها بالا رفت. از نظر افکار عمومی، عرضه نامناسب محصول توسط خودروسازان، دلیل اصلی رشد قیمت ها است، اما آنها (شرکت های خودروساز) و البته وزارت صمت نظر دیگری دارند. به اعتقاد آنها نقش پررنگ دلالی و واسطه گری دلیل اصلی صعود قیمت است، وگرنه فراوری و عرضه به میزان کافی صورت گرفته است. از سوی دیگر اما کارشناسان نیز معتقدند مسائلی مانند تورم انتظاری و البته قیمت گذاری دستوری عمده دلایل نجومی شدن قیمت ها در بازار خودرو به شمار می فرایند.

هرچه هست، قیمت خودرو طی یکی، دو هفته گذشته فرایندی به شدت صعودی را تجربه کرد، اما این هفته تا حدی اوضاع آرام شد و قیمت ها فرایندی رو به افت به خود گرفتند. آن طور که از بازار خبر می رسد، قیمت انواع خودروهای داخلی بین سه تا 15 میلیون تومان افت نموده است. باید منتظر ماند و دید با توجه به نزدیک شدن به روزهای سرانجامی سال و رشد طبیعی تقاضا برای خرید خودرو (در کنار تقاضای کاذب موجود) منحنی قیمت به کدام سو میل خواهد نمود و آیا شاهد ثبات و افت خواهیم بود، یا توفانی دیگر رخ خواهد داد.

افت قیمت ها

به بازار برویم و ببینیم در این هفته خودروهای داخلی چه نوسانی را در قیمت تجربه نموده اند. طبق اخبار رسیده از بازار، در حال حاضر پراید در مدل 111 (هاچ بک) قیمتی بیش از 66 میلیون تومان دارد که در مقایسه با هفته گذشته ثباتی نسبی را نشان می دهد. پراید در مدل 131 نیز در مقایسه با هفته گذشته نسبتا با ثبات بوده و در حال حاضر 59 میلیون تومان خرید و فروش می گردد. فعالان بازار در خصوص وانت پراید نیز می گویند این محصول در حال حاضر قیمتی حدودا 65 میلیون تومانی دارد.

از بازار پژو 206 تیپ 2 اما خبر می رسد این محصول با کاهش قیمت در این هفته و در مقایسه با هفته گذشته روبرو شده است. بر این اساس، قیمت این محصول به 100 میلیون تومان رسیده که نسبت به هفته گذشته افت 5 میلیون تومانی را نشان می دهد. همچنین تیپ 5 این خودرو نیز در حال حاضر 126 میلیون تومان قیمت دارد و این یعنی نسبت به هفته گذشته 4میلیون تومان افت را نشان می دهد. نمایشگاه داران خودروی پایتخت در خصوص پژو 206 صندوقدار نیز می گویند این محصول 127 میلیون تومان قیمت دارد که نشان می دهد خودروی موردنظر نسبت به هفته گذشته 4 میلیون تومان افت قیمت داشته است.

از 206 ها که بگذریم، تیبا و ساینا نیز در هفته جاری و نسبت به هفته گذشته نوسان را تجربه نموده و هر دو با کاهش قیمت روبرو شده اند. به گفته فعالان بازار، تیبا در حال حاضر نزدیک به 70 میلیون تومان قیمت دارد که نسبت به هفته گذشته حدود شش میلیون تومان افت را نشان می دهد. مدل هاچ بک این خودرو (تیبا2) نیز با توجه به افت قیمت سه میلیون تومانی اش، در حال حاضر 74 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می رسد. ساینا نیز هم اکنون در مدل دنده ای 75 میلیون و 700 هزار تومان به فروش می رود که این قیمت نشان از عقب نشینی حدود 4 میلیون تومانی این محصول دارد.

سری هم به دنا و سمند و پژو 405 بزنیم و ببینیم نوسان قیمت آنها در این هفته به چه شکل بوده است. دنای معمولی در حال حاضر قیمتی برابر با 138 میلیون تومان دارد که نشان می دهد این محصول در هفته جاری افت قیمت داشته است. به گفته فعالان بازار، دنا در مقایسه با هفته گذشته حدود هشت میلیون تومان افت قیمت را تجربه نموده است. این محصول مدلی به نام پلاس نیز دارد که فعالان بازار از قیمت 191 میلیون تومانی آن خبر می دهند. این محصول نیز نسبت به هفته گذشته حدود شش میلیون تومان افت قیمت را به خود می بیند.

اما سمند نیز در مدل EF7 این هفته با کاهش قیمت روبرو بوده و در حال حاضر با قیمتی برابر با 111 میلیون تومان قابل خرید است. این قیمت نشان می دهد خودرو موردنظر در مقایسه با هفته گذشته شش میلیون تومان عقب نشسته است. از سوی دیگر، پژو 405 در مدل SLX در حال حاضر 105 میلیون تومان به فروش می رسد. با این حساب، پژو 405 مدل SLX در این هفته و نسبت به هفته گذشته حدود پنج میلیون تومان افت قیمت داشته است. برای خرید مدل GLX این خودرو نیز که چند ماه دیگر از رده فراوری خارج خواهد شد، باید 91 میلیون و 500 هزار تومان هزینه کرد. این قیمت نشان می دهد 405 GLX در مقایسه با هفته گذشته حدود چهار میلیون و 500 هزار تومان افت قیمت را تجربه نموده است. طبق برنامه ریزی صورت گرفته، ایران خودرو مدل GLX را سال آینده از رده فراوری خارج می نماید، اما فراوری SLX همچنان ادامه خواهد داشت.

در بین دیگر خودروهای داخلی، رانا محصولی 101 میلیون تومانی به شمار می رود که نسبت به هفته گذشته تغییر قیمت داشته است. بر این اساس، رانا کاهش قیمتی چهار میلیون تومانی را به خود می بیند. سراتو نیز که دیگر مونتاژ نمی گردد، 389 میلیون تومان قیمت دارد و این یعنی خودروی موردنظر نسبت به هفته گذشته کاهش قیمت داشته است. از بازار پژو 2008 نیز خبر می رسد این خودرو در حال حاضر قیمتی برابر با 426 میلیون تومان دارد. با این حساب، 2008 که به سرانجام عمر خود در خودروسازی کشور نزدیک می گردد، نسبت به هفته گذشته 15میلیون تومان افت قیمت را تجربه نموده است. همچنین چانگان نیز در حال حاضر با قیمتی برابر با 246 میلیون تومان خرید و فروش می گردد و این یعنی، خودروی موردنظر در مقایسه با هفته گذشته فرایندی نزولی را در قیمت طی نموده است. فعالان بازار اما در خصوص ساندرو استپ وی نیز خبر از کاهش قیمت 13 میلیون تومانی این محصول در مقایسه با هفته قبل می دهند. به گفته آنها ساندرو استپ وی در حال حاضر قیمتی برابر با 250 میلیون تومان دارد. در بین دیگر خودروهای داخلی، پژو 207 اتومات نیز با کاهش قیمتی شش میلیون تومانی روبرو شده و در حال حاضر برای خرید آن باید 197 میلیون تومان هزینه کرد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 20 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 228

به "افت 3 تا 15 میلیون تومانی قیمت ها دربازار خودروی تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افت 3 تا 15 میلیون تومانی قیمت ها دربازار خودروی تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید