اولین آسمانخراش تهران که با 40 هزار تومان ساخته شد

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، شاید برایتان جالب باشد که بدانید نخستین آسمانخراش و ساختمان بلندمرتبه تهران صد سال پیش به سبک و سیاق ساختمان های مدرن اروپایی ساخته شده است.

اولین آسمانخراش تهران که با 40 هزار تومان ساخته شد

به گزارش همشهری، بی دلیل ذهنتان را خسته نکنید! نخستین آسمانخراش و قدیمی ترین ساختمان بلند مرتبه تهران، همان کاخ شمس العماره در مجموعه تاریخی و فرهنگی کاخ گلستان است که بخشی از آن به همت شهرداری بازسازی شده و خوشبختانه این عمارت تاریخی تهران، در سازمان یونسکو به عنوان یکی از آثار و میراث فرهنگی ایرانی، در فهرست میراث فرهنگی جهان به ثبت رسیده است.

این بنای تاریخی و ارزشمند که 35 متر طول و 5 طبقه دارد، به جز سبک طراحی منحصربه فرد دارای ویژگی های دیگری نیز بوده است. مثلاً اگر در آن دوران که رنگ و روی شهر مثل حالا تغییر نکرده بود، بالای آن قرار می گرفتید می توانستید دشت های گسترده تهران را از محدوده شمیران تا شهرری را به تماشا بنشینید و لذت ببرید، اما اکنون از این خبر ها نیست.

کاخ شمس العماره بنایی است که برای نخستین بار از فلز در ساخت آن استفاده شد. این ساختمان مشرف بر تمام شهر تهران بود و ساعتی که بر بالای این عمارت نصب شده، هدیه ویکتوریا، پادشاه بریتانیا به ناصرالدین شاه قاجار است.

طبق برخی اسناد تاریخی، ساخت کاخ شمس العماره آن زمان 40 هزار تومان خرج روی دست شاه گذاشته است.

منبع: فرارو
انتشار: 5 مرداد 1401 بروزرسانی: 5 مرداد 1401 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1603

به "اولین آسمانخراش تهران که با 40 هزار تومان ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین آسمانخراش تهران که با 40 هزار تومان ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید