بررسی تاثیر پاندمی کرونا بر شیوع آنفلوآنزای فصلی

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، با ادامه شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان تا تابستان گذشته و پس از آن، متخصصان سلامت هشدار داده بودند که با فرا رسیدن فصل آنفلوآنزا ممکن است اوضاع همه گیری حتی بدتر هم بشود و عده بیشتری به هر دوی این ویروس های مسری تنفسی مبتلا و در بیمارستان ها بستری شوند که این شرایط باعث وارد آمدن فشار مضاعف بر سامانه بیمارستان ها خواهد شد.

بررسی تاثیر پاندمی کرونا بر شیوع آنفلوآنزای فصلی

به گزارش خبرنگاران، اما به رغم این پیش بینی به نظر می رسد که فصل آنفلوآنزا عملا در سراسر جهان از بین رفت.

از ماه سپتامبر تا 20 فوریه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا فقط 1499 مورد ابتلا به آنفلوآنزا ثبت کرده است. سال گذشته در حدود همین بازه زمانی این مرکز 178 هزار و 37 مورد ابتلا به آنفلوآنزا ثبت کرده بود.

لینت برمر از متخصصان این مرکز گفت: امسال کم آمارترین فصل آنفلوآنزا را پشت سر گذاشتیم. این آمار براساس پایش 25 ساله ای بوده که این سازمان هر سال در فصل آنفلوآنزا انجام داده است.

در سال های معمولی ممکن است در فصل آنفلوآنزا 500 تا 600 هزار نفر در بیمارستان بستری شوند و بسته به قدرت این ویروس در هر سال 50 تا 60 هزار نفر جان خود را از دست بدهند. اما تعداد مبتلایان، بستری شدگان و جان باختگان آنفلوآنزا امسال اصلا قابل مقایسه با این رقم ها نبود.

احتمالا عوامل زیادی در از بین رفتن آنفلوآنزای فصلی در گیرودار همه گیری ویروس کرونا دخیل است از جمله تلاش هایی که برای مهار کرونا شده است مانند ماسک زدن، رعایت فاصله اجتماعی و پرهیز از شرکت در دورهمی های بزرگ.

همچنین دکتر رابرت فینبرگ محقق بیماری های عفونی و استاد برجسته دانشکده پزشکی یومَس (دانشگاه ماساچوست) گفت: ممکن است ویروس کووید-19 مستقیما هم بر کاهش تعداد مبتلایان امسال به آنفلوآنزا مؤثر بوده باشد.

او گفت: همه گیری معمولا شرایط بوم شناختی ویروس ها را تغییر می دهد. مثلا در همه گیری سال 2009 که آخرین همه گیری آنفلوآنزا بود، سایر ویروس ها همچون ویروس های همسان تنفسی کم شد چون مردم در معرض ویروس همه گیری قرار گرفته بودند.

او افزود در معرض ویروس قرار دریافت در ایجاد واکنش ایمنی در مردم اثرگذار بود، واکنشی که گاهی باعث می شود سایر ویروس ها ناپدید شوند یا بسیار کمتر شیوع پیدا کنند.

در عین حال مطالعه ای که در سال 2020 در نشریه ویروس شناسی پزشکی منتشر شد، حاوی این فرضیه متخصصان برجسته سلامت است که ویروس کرونای کووید-19 می تواند ایمنی مردم را علیه سایر انواع ویروس مانند آنفلوآنزای فصلی افزایش دهد. در این بررسی احتمال ابتلای 8990 نفر نیویورکی مبتلا به کووید-19 به آنفلوآنزا کمتر از احتمال ابتلای غیرمبتلایان به این ویروس جدید بود.

متخصصان نتیجه دریافتد ویروس جدید می تواند از بروز آنفلوآنزای فصلی جلوگیری کند اما پیش از رسیدن به نتیجه نهایی قطعی باید تحقیق بیشتری انجام شود.

در سراسر جهان سایر کشورها نیز فصل آنفلوآنزای ملایم تری را پشت سر گذاشتند. در ژاپن در ژانویه 2020 حدود 800 هزار مورد ابتلا به آنفلوآنزا گزارش شده بود، حال آن که به گزارش وال استریت ژورنال از هفته دوم سال 2021 تعداد مبتلایان به این بیماری در این کشور فقط 1000 مورد بوده است. به گزارش سازمان بهداشت عمومی انگلیس نیز در هفت هفته اول 2021، این کشور حتی یک موردامبتلا به آنفلوآنزا نداشته است.

عامل دیگری که می تواند در فروکش کردن آنفلوآنزای فصلی در سال 2020-2021 در ایالات متحده سهیم باشد این است که در فصل قبل تعداد بیشتری از مردم- طبق برآورد مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها حدود 38 میلیون نفر- به عفونت مبتلا شدند.

دکتر فینبرگ گفت: فصل پرآماری بود و به نوعی انتظار می رفت که در این فصل تعداد مبتلایان کمتر باشد.

وقتی افراد بیشتری در یک فصل دچار آنفلوآنزا می شوند تا مدتی بدنشان در برابر آن ویروس ایمن می شود. ممکن بود حتی بدون شیوع کووید-19 و اقدامات ایمنی برای مهار آن، همین عامل باعث ملایم تر شدن آنفلوآنزای فصلی در سال 2020-2021 شود.

با این حال فصل آنفلوآنزا هنوز تمام نشده است و دکتر فینبرگ از مردم خواست به آمار مبتلایان اطمینان نکنند.

او گفت: در سال 2015-2016 اوج فصل آنفلوآنزا در واقع در ماه مارس بود، یعنی اوج این فصل متغیر است. مطمئن نیستم هنوز به سلامت از آن رد شده باشیم، پس از همه می خواهم مراقب باشند.

متخصصان هشدار داده اند مردم نباید انتظار داشته باشند این کم شدت بودن فصل آنفلوآنزای امسال- در صورتی که ادامه یابد - در سال های بعد نیز تکرار شود. طبق فرضیه دکتر فینبرگ، احتمالا پس از نابودی کووید-19 و خاتمه همه گیری میزان شیوع آنفلوآنزا به حد معمول باز خواهد گشت.

ممکن بود ایالات متحده نیز فصل آنفلوآنزای سختی داشته باشد چون هنوز تعداد افرادی که در فصل جاری بدنشان علیه این ویروس پادتن ساخته، کم است و اقدامات ایمنی مانند ماسک زدن نیز خاتمه خواهد یافت.

بنابراین به افراد آسیب پذیر توصیه می شود که در فصل های آینده آنفلوآنزا، نکات ایمنی این همه گیری را مانند شستن دست ها و ماسک زدن رعایت کنند تا به آنفلوآنزای شدید مبتلا نشوند.

بنابر گزارش ایندیپندنت، دکتر فینبرگ گفت: تأکید می کنم که مردم نباید خیالشان راحت شود و از میزان حفاظت فردی بکاهند. باید مراقب باشند و در آینده واکسن آنفلوآنزا را بزنند چون ممکن است سال آینده با شدت بیش از قبل بازشود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 فروردین 1400 بروزرسانی: 11 فروردین 1400 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1022

به "بررسی تاثیر پاندمی کرونا بر شیوع آنفلوآنزای فصلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بررسی تاثیر پاندمی کرونا بر شیوع آنفلوآنزای فصلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید