بسته پیشنهادی کتاب برای کسانی که ناچارند هنوز در خانه بمانند

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، روزنامه اعتماد - اسماعیل ساغری: در روز های قرنطینه کرونایی، طبعا یکی از بهترین کار ها می تواند کتاب خواندن باشد. خیلی ها که در جریان کار های روزانه در طول سال، چندان فرصتی برای مطالعه ندارند، در این روز ها که بحران کرونا در کنار همه مصائبش، توفیقی اجباری نصیب آدم ها نموده، بخت آن را یافته اند که ساعاتی از روز را به کتاب خواندن اختصاص دهند. در ادامه مروری به چند کتاب خواندنی خواهیم داشت که در سال گذشته و عمدتا در ماه های پایانی سال گذشته منتشر شدند، اما چندان که شایسته بود، دیده نشدند.

بسته پیشنهادی کتاب برای کسانی که ناچارند هنوز در خانه بمانند

جهت دریافت خدمات پتینه کار با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

تتبعات

واکاوی پیچیدگی های انسان به دست نویسنده عهد رنسانس

تتبعات اثر میشل دومونتنی با ترجمه احمد سمیعی گیلانی کتابی است که نیمه زمستان گذشته و تقریبا در آستانه بحران کرونا در ایران منتشر شد. مونتنی یکی از تاثیرگذارترین نویسندگان و فیلسوفان قرن 16 و دوره رنسانس فرانسه بود. این فیلسوف اخلاق گرا در کتاب تتبعات در پی به دست دادن توصیفی از انسان واقعی است. نگاه او در این کتاب ناظر بر همه تناقض ها و پیچیدگی هایی است که به طور دائم در انسان جریان دارد. از تتبعات به عنوان اثری درونگرایانه و متمرکز بر نهاد آدمیزاد می توان نام برد. احمد سمیعی گیلانی علاوه بر ترجمه، شرحی هم بر احوال و آثار نویسنده کتاب نوشته است.

از دیگر وجوه شخصیت مونتنی می توان به این اشاره نمود که توانسته فرم مقاله را به عنوان یک فرم ادبی جذاب جا بیندازد و برای خوانندگان محبوب کند. او بعد از آنکه در سال 1572 با هدف فراغت، مطالعه بیشتر و تامل بازنشسته شد، تتبعات... را نوشت. کتابی ملهم از ایده هایی برآمده از مطالعه کتاب هایی که در کتابخانه شخصی خود داشت. دامنه موضوعاتی که او در این کتاب به آن ها می پردازد، متنوعند و از اسب جنگی و آدمخوار گرفته تا شعر و سیاست و جنسیت و دین و عشق و... را دربر می گیرد. مونتنی دانش آموخته حقوق بود و سال ها به کار مشاوره حقوقی اشتغال داشت.

این کتاب را نشر نیلوفر در قطع رقعی در 238 صفحه با قیمت 45 هزار تومان منتشر نموده است.

شبکه امنیتی

رمانی جذاب در قامت پژوهشی اندیشمندانه

از دیگر کتاب هایی که اخیرا در ایران منتشر شده و می توان آن را برای روز های در خانه ماندن پیشنهاد کرد، رمان شبکه امنیتی نوشته هاینریش بل است. کتاب را محمدتقی فرامرزی ترجمه نموده و قصه شخصیتی به نام فریتس تولم را روایت می نماید. تولم حسب تقدیر در صندلی قدرتمندترین شخصیت آلمان غربی نشسته است و داستان حول اتفاقاتی می گذرد که سبب تهدید های بالقوه علیه او و خانواده اش شده است.

تولم و خانواده اش در خانه زندانی می شوند و شبکه ای امنیتی مسوولیت حفاظت از آن ها را بر عهده می گیرد. تردید و بدگمانی نسبت به همه چیز زندگی خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد و مناسبات جدیدی را بین آن ها و هم جامعه بیرون پدید می آورد. هاینریش بل در خلال روایت این شرایط، شخصیت های کار را به ما معرفی می نماید. چهار شخصیت اصلی کتاب عبارتند از فریتس تولم، همسرش و نیز دختر و پسر جوان شان. این چهار نفر به خاطر شرایط امنیتی پیش آمده برای پدر خانواده که به کل خانواده تسری پیدا نموده است، خود را پیشاروی آینده ای نامعلوم می یابند و همیشه با شبح تروریسم زندگی می نمایند و انگار منتظرند که بر آن ها غلبه کند.

این رمان بل را - همان طور که خود او همچنین عقیده ای دارد - باید بازتابی از شرایط اجتماعی مردم آلمان غربی در دهه 70 میلادی دانست. بسیاری بر این عقیده اند که شبکه امنیتی را نه تنها باید رمان مهم و در عین حال جذابی دانست بلکه باید آن را در قامت پژوهشی در باب مفاهیم مهمی در حوزه علوم انسانی هم قلمداد کرد. تلقی دیلی تلگراف از این رمان گویای همین نگاه است؛ آنجا که ضمن ستایش از چیرگی کم نظیر بل بر فرم رمان در نوشتن شبکه امنیتی، این کتاب را تحقیقی چندجانبه درباره قدرت، خشونت، آزادی و اخلاق توصیف می نماید. این رمان را نشر نو در 408 صفحه با قطع رقعی و به قیمت 62 هزار تومان منتشر نموده است.

نوشتن خلاق

نویسنده درونت را بشناس

کتاب نوشتن خلاق اثر گابریله ال. ریکو هم از جمله کتاب های منتشر شده در سال 98 است. برگردان این کتاب حاصل کار گروه ترجمه کارگاه نوشتن خلاق برلن است. نوشتن خلاق از جمله کتاب هایی است که رویکردی متدیک به فرایند نوشتن دارد و در عین حال کتابی جذاب و خواندنی است. برخلاف تصوری که ممکن است از نام کتاب بیاید در این کتاب با اثری آموزشی در زمینه داستان نویسی روبرو نیستیم و خبری از آموزش عناصر داستان نویسی در آن نیست.

رویکرد کتاب، رویکردی کلان نگرانه است و می خواهد از رهگذر این نگرش، نوشتن را به مخاطب بیاموزد. نوشتن خلاق که خود امروزه به عنوان روشی شناخته شده در جهان مطرح شده است، امروزه کاربرد امتحان پس داده ای نزد مدرسان سیستم های کارگاهی نویسندگی دارد. اگر بخواهیم به طور خلاصه در خصوص کارکرد هایی که کتاب نوشتن خلاق می تواند برای خواننده داشته باشد، حرف بزنیم، باید بگوییم چطور دیدن را به مخاطب خود که سودای نویسندگی دارد، می آموزد. به عبارتی به او می آموزد که چگونه قوای دیداری و شنیداری خود را به کار نوشتن ببندد و از آن ها به عنوان مواد سازنده متن استفاده کند.

بر اساس متد نوشتن خلاق در درون هر کسی، یک ضمیر نویسنده وجود دارد، اما تنها عده معدودی قادرند آن را کشف نمایند و دست به کار نوشتن شوند. جایی درباره کتاب نوشتن خلاق آمده است: کم نیستند کسانی که استعداد روایت کردن دارند از تجربه های بسیاری نیز برخوردارند؛ اما نمی دانند باید برای این روایت از چه زبانی استفاده نمایند؛ به عبارت دیگر برای این کار چه لباسی باید بر تن جملات نمایند.

نویسنده این کتاب کم و بیش باور دارد که همه می توانند بنویسند پس در کوشش است به آن ها راه و رسم این مهم را بیاموزد تا هر یک زبان خاص خود را برای نوشتن پیدا نمایند. در این کتاب همچنین تمرین هایی ارایه شده تا خواننده بیاموزد چگونه افکار و ایده های خود را به راحتی و بدون گرفتار شدن در قواعد بی مورد بیان نموده تا صدا و شیوه بیان خود را پیدا کند. کتاب نوشتن خلاق را نشر کتاب آمه در 268 صفحه به قیمت 46 هزار تومان در قطع وزیری منتشر نموده است.

تزار عشق و تکنو

افشای پنهانکاری حکومت ها، روایت مصائب ملت ها

تزار عشق و تکنو نام کتابی است از آنتونی مارا که نشر نو در سال 98 با ترجمه مریم حسین زاده منتشر نموده است.

کتاب تراژدی و طنز تلخی است که آن را به بازسازی خانه و جهانی ویران به علت سانسور، جنگ، تروریسم و فقر تعبیر نموده اند. مارا در مقام نویسنده این اثر، رفت و آمد میان طنز و تراژدی و بالطبع به کار بردن هر دو لحن را لازمه ادبیات می داند. او همچنین از ادبیات به عنوان عاملی برای کنار آمدن با زندگی به خصوص در روسیه نظر دارد. او در این اثر بر آن است تا کوشش قدرت ها و حکومت ها را برای پنهان کردن تاریخ و گذشته از نگاه ملت های شان نشان دهد.

او انسان ها را در کشاکش شرافت و خیانتی روایت می نماید که از خلال آن می کوشند از دست رفته ها را بازگردانند. در پشت جلد کتاب می خوانیم:

آنتونی مارا با داستان های گلچین مانند درهم تنیده یک قرن را در تاریخ شوروی و روسیه درمی نوردد. شروع این داستان ها از تونل هایی در زیر لنینگراد در سال 1937 است و خاتمه آن ها سالی نامعلوم در منظومه شمسی. وعده حکومت پرولتاریا و آزادسازی رنجبران و زحمتکشان به سرکوب و خفقان و کیش شخصیت انجامید.

سقوط کمونیسم تغییر عمده ای ایجاد نکرد و فاصله طبقاتی و سلطه سازمان های مخفی و مافیا همچنان برقرار ماند. در این میانه، موسیقی و نقاشی هم زندگی بخش است و هم ابزار سرکوب. یکی از تابلو های نقاش چچنی قرن نوزدهم و جنگ چچن در تار و پود داستان جریان دارد. طرح داستان در قالب گلچین کردن آهنگ های نوستالژیک برای نوار کاست است که بازگونماینده روایتی است عظیم تر از تک آهنگ ها و تک رویداد های زندگی قهرمانان و نمادی است از آنچه به آن عشق می ورزند.

تزار عشق و تکنو را نشر نو در قطع رقعی در 358 صفحه به قیمت 52 هزار تومان منتشر نموده است.

در کشاکش دین و دولت

دین و دولت در اسلام و ایران

در کشاکش دین و دولت همین که نام محمدعلی موحد را در مقام مولف روی جلد خود دارد، کتاب کنجکاوی برانگیزی است.

کشاکش دین و دولت را نشر ماهی نیمه دوم سال 98 منتشر کرد. کتابی در باب نسبت دین و دولت در اسلام و ارتباط ایرانیان با این مقوله. کتاب در بخش شروعین خود گزارشی فشرده ارایه می نماید از دوران 30 ساله پس از رحلت پیغمبر اکرم در سال 11 هجری تا صلح امام دوم شیعیان با معاویه در سال 41 هجری. بنا به شرحی که مولف از چگونگی تالیف این کتاب ارایه نموده، ارایه تصویری نسبتا معقول و قابل اتکا از آن بازه زمانی با دقت در مضمون روایت های مورخان و تعمق در ابعاد و زوایا آنها انگیزه نگارش کتاب بوده است.

در کشاکش دین و دولت دو زاویه به فاصله 30 ساله میان رحلت پیامبر و صلح امام حسن (ع) می گشاید. در یکی از این دو منظر تمرکز مولف بر مقوله شکل گیری و تاسیس حکومت اسلامی و مقوله خلافت است و دیگری نگاهی که بر نزاع های برآمده از شکل گیری این حکومت ناشی شده، تمرکز دارد. به عنوان نمونه در بخش نگاه اول از فصل اول کتاب، محمدعلی موحد به مقولاتی مانند تصویری از حکومت در صدر اسلام، نسبت ساخت حکومت خلیفه ای با ساخت پادشاهی، ابعاد مقوله بیعت و... پرداخته است و در بخش نگاه دوم مقولاتی مانند نزاع در میان قریشیان، نخستین ترور سیاسی در اسلام، چگونه مسلمانان بر خلیفه شوریدند؟، نزاع خانگی و ماجرای جنگ شتر و... می پردازد. در کشاکش دین و دولت را نشر ماهی در 320 صفحه به قیمت 60 هزار تومان منتشر نموده است.

دختران گمشده

رمانی برای بچه ها و نوجوانان

دختران گمشده عنوان رمانی است از سیامک گلشیری که در قالب مجموعه گورشاه نشر افق در نیمه دوم سال 98 منتشر شده است. سیامک گلشیری از نویسندگان رمان و قصه کوتاه است که در حوزه ادبیات کودک و نوجوان همنام شناخته شده ای است.

در خلاصه داستان کتاب می خوانیم:

خواهر نیما ناپدید شده؛ نیما به سراغ نویسنده ای می رود که ادعا می نماید کتاب هایش را بر اساس واقعیت محض نوشته و از نویسنده می خواهد کمکش کند. او که حرف نیما را باور نمی نماید، از این کار سر باز می زند، اما انگار دختران دیگری هم هستند که به سرنوشت خواهر نیما گرفتار شده اند. خاتمه در شبی مخوف نویسنده به جهانی کشیده می گردد که در خیالی ترین رمان ها هم تصورش را نمی نموده.

از سیامک گلشیری، یکی از پرخواننده ترین نویسندگان ادبیات نوجوان ایران، تا به امروز بیش از 20 رمان و چند مجموعه داستان منتشر شده است. آثار گلشیری جوایزی را نیز از آن او نموده و بار ها نامزد جوایز مختلف ادبی شده است. رمان جنگل ابر از مجموعه رمان های پنج گانه خون آشام گلشیری در فهرست کاتالوگ کلاغ سفید کتابخانه بین المللی نسل جوان مونیخ (2014) جای گرفته است.

دختران گمشده را نشر افق در 210 صفحه و با قیمت 32 هزار تومان منتشر نموده است.

نقد و آنالیز شعر معاصر، مهدی اخوان ثالث

نوپرداز خراسانی در مقام مدرس

روز های خاتمهی اسفند بود که نشر مروارید از سری کتاب های نقد و آنالیز شعر معاصر، کتابی منتشر کرد که نام مهدی اخوان ثالث روی جلد آن می درخشد. کتاب را یدالله جلالی پندری گرد آورده است.

پاییز سال 58 بود که مهدی اخوان ثالث، شاعر مهم و برجسته معاصر برای اولین و آخرین بار در صندلی تدریس در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران نهاده شد. موضوع درس او نقد و آنالیز شعر معاصر بود. کتاب حاضر درسگفتار های اخوان در آن دوره کوتاه تدریس او در دانشگاه است.

گر چه اخوان شاعر مهم و نام آشنای معاصر است، اما بی مناسبت نیست که به بهانه معرفی این کتاب، چند سطر درباره او بخوانیم. شاعری که در بخش مهمی از شاعری خود - چه در آثاری که در قوالب کهن سروده و چه در شعر های نیمایی اش - از ویژگی های کمابیش مشترکی بهره می برد. این شاعر خراسانی در کار شاعری خود متاثر از سبک خراسانی به ویژه قصاید این سبک است. اگر چه او را به عنوان شاعری نیمایی و شاگرد نیما می شناسیم، اما درباره او باید گفت که همیشه در حد فاصل میان استادش نیما و شاعران سبک خراسانی در قلمروی شعر کهن فارسی شعر نوشته است.

اگر چه اهمیت شاعری اخوان در وجه شاعری اوست، اما نباید از نظر دور داشت که او یکی از فاضل ترین شاعران معاصر به جهت میزان سوادی است که در ارتباط با ادب کهن و شعر قدمای فارسی دارد. طبعا همین سواد و جنبه فاضلانه است که او را در آن مقطع پاییزی از سال 58 به دانشگاه تهران کشاند و سبب شد درسگفتارهایش چنان مورد توجه قرار بگیرد که امروز از پس بیش از 40 سال در قالب کتابی که نشر مروارید منتشر نموده در دسترس ما قرار بگیرد.

اخوان کتاب های مختلفی چه در قالب شعر و چه تحلیل منتشر شده است که از میان آن ها می توان ارغنون، زمستان، آخر شاهنامه، از این اوستا، دوزخ، اما سرد، تو را ای کهن بوم و بر، آورده اند که فردوسی، درخت پیر و جنگل، پیر و پسرش، نقیضه و نقیضه سازان، بدعت ها و بدایع نیما یوشیج، عطا و لقای نیما یوشیج و ... را نام برد.

نقد و آنالیز شعر معاصر، مهدی اخوان ثالث را نشر مروارید در 217 صفحه به قیمت 36 هزار تومان منتشر نموده است.

منبع: برترین ها
انتشار: 16 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 547

به "بسته پیشنهادی کتاب برای کسانی که ناچارند هنوز در خانه بمانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بسته پیشنهادی کتاب برای کسانی که ناچارند هنوز در خانه بمانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید