بیش از 95 درصد مصوبات ستاد کرونا اجرا شده است، امکان صادرات اقلام بهداشتی مازاد

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، وزیر کشور و فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: گزارش جمع بندی از مجموعه اقدامات و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا از ابتدا تا به امروز و همچنین کمیته های ذیل ستاد نشان داد که بیش از 95 درصد مصوبات ستاد و کمیته ها اجرا شده است.

بیش از 95 درصد مصوبات ستاد کرونا اجرا شده است، امکان صادرات اقلام بهداشتی مازاد

با ما همراه باشید و درباره ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران، عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه پنجمین جلسه قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا در جمع خبرنگاران اضافه کرد: دستگاه های اجرایی، اصناف، اتحادیه ها و همه بخش هایی که به نوعی در امر مقابله با کرونا فعال هستند، همکاری و هماهنگی خوبی دارند و این امر موجب خوشحالی است. به ویژه مردم عزیزمان که به ما یاری کرده و در رعایت پروتکل های بهداشتی علیرغم مسائل زیادی که در حوزه اقتصادی، مشاغل و صنوف وجود دارد، با ما همکاری کرده اند.

فرمانده قرارگاه به همین دلیل اظهار کرد: این همکاری ها موجب شده است که فرایند پیش روی بیماری براساس پیش بینی های وزارت بهداشت، فرایند کاهشی باشد. البته این موضوع به معنی عادی شدن شرایط و یا سهل انگاری یا عدم توجه و رعایت مقررات بهداشتی نیست.

وزیر کشور شرح داد: مردم عزیز مستحضرند که نوع جدید جهش یافته ای از ویروس کرونا در انگلستان و اروپا شیوع یافته است که نشان دهنده این است که این بیماری قابل اعتماد و شناسایی دقیق نیست. در هر شرایطی باید حداقل های پروتکل های بهداشتی مانند زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی مورد توجه باشد و به دقت انجام شود تا ان شاءا... مجدداً با پیک بیماری در کشور روبرو نشویم. چرا که هر پیک بیماری از نظر اقتصادی، اجتماعی و روانی تاثیر زیادی بر مردم می گذارد و همچنین هزینه های بالایی برای کشور دارد.

فرمانده قرارگاه عملیاتی در ادامه به مصوبات جلسه امروز اشاره کرد و گفت: یکی از موضوعات مطرح شده بحث مجوز صادرات اقلام بهداشتی بود که این موضوع موجب خرسندی است چراکه روزهایی بود که در کشور حتی ماسک، کیت تشخیص و یا ونتیلاتور یا اکسیژن ساز به میزان کافی نداشتیم، اما اکنون به جایی رسیده ایم که می توانیم علاوه بر تامین نیازهای داخلی، صادرات هم داشته باشیم.

وی اضافه کرد: در این جلسه مقرر شد که با هماهنگی وزارت بهداشت برای تشخیص و تامین نیازها، به وزارت صمت و گمرک اجازه صادرات داده شود تا بتوانیم در این زمینه یاری هایی را به کشورهای منطقه و کشورهایی که نیاز دارند، داشته باشیم.

رحمانی فضلی همچنین گفت: اجرای پروتکل های بهداشتی در برخی دستگاهها از حد متوسط تعیین شده و شاخص های حداقلی پایین تر بوده است که به آن دستگاهها تذکر داده و از آنها خواسته می شود تا پروتکل ها را رعایت کنند. همچنین مقرر شد که به برخی از دستگاههایی که در رعایت پروتکل ها ضعیف عمل کرده اند، تذکر داده شود.

وزیر کشور همچنین با بیان اینکه یکی از موضوعات مهم جلسه امروز مقوله دولت الکترونیک بود، شرح داد: آقای انصاری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی گزارشی در این خصوص در جلسه ارائه کردند که براین اساس فرایند کار بسیار خوب است اما تا نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم. برخی از دستگاهها مانند وزارت راه و شهرسازی عملکرد بسیار خوبی داشتند که مقرر شد براساس همین الگو، سایر دستگاهها نیز زمانبندی شوند و طرح آنها در زمان مشخصی نهایی شود که اگر این گام برداشته شود، می توانیم در سرویس دهی به ارباب رجوع سرعت را بالا ببریم و همچنین تضمینی برای سلامت مردم باشد.

فرمانده قرارگاه عملیاتی با اشاره به اینکه خرید الکترونیکی نیز یکی از موضوعات مهم در امر مقابله با کرونا است، اظهار کرد: با شیوع بیماری کرونا، دستور رئیس جمهوری و ستاد ملی مقابله با کرونا بر این بود که زیرساختهای لازم برای این حوزه تقویت شود تا مردم بتوانند به صورت الکترونیکی خریدهای خود را انجام دهند.

وی به همین دلیل اضافه کرد: براساس گزارشی که امروز از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه شد، آمادگی کامل برای ارائه این خدمات وجود دارد. هم چنین براساس گزارش وزارت صمت، خریدهای الکترونیکی از ابتدای شیوع بیماری کرونا تا به امروز بیش از سه برابر شده است؛ با این حال هنوز به نقطه مطلوب نرسیده ایم که مقرر شد ضمن زمانبندی، ابعاد موضوع کامل دیده شود تا بتوانیم این کار به نتیجه برسانیم.

فرمانده قرارگاه عملیاتی گفت: امروز همچنین گزارشی درخصوص انجام طرحهای نیمه تمام وزارت بهداشت ارائه شد که با همکاری وزارت بهداشت و سازمان برنامه و بودجه، با توجه به دستور رئیس جمهوری در دو نوبت و به درخواست قرارگاه مبنی بر اتمام این پروژه ها، دنبال شده است و مقرر شد تا اواخر اردیبهشت ماه سال آینده، بتوانیم بیش از 240 طرح نیمه تمام را در سراسر کشور در حوزه بهداشتی را کامل کنیم. متولی و زمانبندی این کار تعیین شده است و سازمان برنامه و بودجه نیز بررسی کرده و قول تامین منابع آن را داده است که با این اتفاق ظرفیت زیرساختی بهداشت و درمان را افزایش می دهیم تا با خاطری جمع به مردم عزیز خدمات رسانی کنیم.

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: از همه مردم، دستگاههای اجرایی و متولیان حوزه های مختلف که مارا یاری دادند، تشکر و قدردانی می کنیم و امیدواریم با همین هماهنگی، همدلی و همکاری بتوانیم جهت درمان را کوتاه کنیم تا نگرانی و ناراحتی مردم از این موضوع رفع شود.

رحمانی فضلی در پاسخ به سوال خبرنگاران درخصوص تشدید کنترلها در مرزهای کشور با توجه به شیوع ویروس پیشرفته کرونا در کشورهای اروپایی گفت: پیش از این نیز بدون قطعی شدن این مسئله، این موضوع جز برنامه ها ما بوده است به ویژه بعد از اینکه تست های فوری در کشور ساخته شد. به هرحال پیش از این، نتیجه تستها 24تا 48ساعت زمان می برد اما اکنون ظرف 20 دقیقه تا نیم ساعت نتایج ارائه می شود. وزارت راه و شهرسازی متولی این مسئله است و تمام ورودی ها اعم از زمینی، هوایی و دریایی کنترل کرده و استعلامهای لازم را می گیرد. با شیوع ویروس پیشرفته انگلیسی این نظارتها تشدید شد و از سوی قرارگاه و وزارت بهداشت نیز به همه مرزها ابلاغ شد تا جایی که امکان دارد، این مسئله را کنترل کنند. البته این مسئله، قابل کنترل صد درصدی نیست اما اطمینان صد درصدی از این جهت است که باید رعایت کنیم و اگر رعایت کنیم مسئله ای نخواهد آمد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 بهمن 1399 بروزرسانی: 16 بهمن 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 915

به "بیش از 95 درصد مصوبات ستاد کرونا اجرا شده است، امکان صادرات اقلام بهداشتی مازاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیش از 95 درصد مصوبات ستاد کرونا اجرا شده است، امکان صادرات اقلام بهداشتی مازاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید