توافق اولیه ایران و روسیه برای لغو ویزای گروهی

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، مدیرکل دفتر تبلیغات و بازاریابی گردشگری از برگزاری اولین نشست کمیته فنی مشترک همکاری های گردشگری ایران و روسیه خبر داد و گفت: برنامه اجرایی توافق نامه مسافرت گروهی بدون ویزا بین دو کشور در این کمیته مورد موافقت طرفین قرار گرفت که با سفر هیأت ایرانی به روسیه به زودی امضا خواهد شد.

توافق اولیه ایران و روسیه برای لغو ویزای گروهی

محمد قاسمی در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: اولین نشست کمیته فنی مشترک همکاری های گردشگری ایران و روسیه به صورت آنلاین و به میزبانی آژانس گردشگری فدرال روسیه برگزار شد. ما سال ها دنبال اجرایی شدن این کمیته فنی به میزبانی طرف روس بودیم؛ چرا که در پیگیری و اثرگذاری در اجرای برنامه ها موثرتر خواهد بود. پیش از کرونا قرار بود این کمیته تشکیل شود که زمان آن با توجه به شرایط به تعویق افتاد. با این وجود نامه نگاری ها بین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و آژانس گردشگری فدرال روسیه ادامه داشت، نهایتا طرف روس میزبانی کمیته فنی را پذیرفت و اولین نشست کمیته فنی مشترک همکاری های گردشگری ایران و روسیه با موضوع نهایی شدن برنامه اجرایی توافق نامه مسافرت گروهی بدون ویزا بین دو کشور چهارشنبه، 19 شهریورماه برگزار شد.

او اضافه کرد: برنامه اجرایی لغو ویزا سفر های گروهی و پیوست های آن، به توافق طرفین رسیده و جزئیات همکاری ها، نهاد های تاییدکننده، تعداد آژانس هایی که دو طرف باید معرفی کنند و جمعیت گروه های مسافری (از 5 تا 50 نفر) مشخص شده، فقط لازم است این توافق نامه در سفری که به زودی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در رأس هیاتی به روسیه خواهد داشت، امضا شود.

قاسمی گفت: هیأت ایرانی ماموریت دیگری جز امضای آن برنامه و موافقت نامه اجرایی لغو ویزا سفر های گروهی دارد، قرار است همزمان با این سفر نشست B2B فعالان خصوصی گردشگری ایران و روسیه مطابق با تاکیدی که در یکی از بند های سند همکاری شده است، برگزار شود.

او ادامه داد: در صورت اجرای لغو ویزا سفر های گروهی، فقط دفاتر خدمات مسافرتی که طرفین تایید و معرفی کرده اند می توانند از این امکان استفاده کنند. البته برای انتخاب این آژانس ها سعی می شود توازن حفظ شود و ساز و کار محکمی ایجاد شود تا بخش خصوصی خود مشخص کننده آژانس هایی باشد که این طرح از طریق آن ها اجرا خواهد شد. بهتر است آژانس هایی برای همکاری انتخاب شوند که در بازار روسیه کار کرده اند و تجربه لازم را دارند. البته هیچ حکم قطعی و دائمی درباره آژانس هایی که در ابتدا معرفی می شوند، وجود ندارد. آن ها سالانه می توانند تغییر کنند. در واقع سند همکاری اصلا گارد بسته ای ندارد، اما انتظار می رود آژانس هایی که معرفی می شوند همزمان در ورود و خروج گردشگر در ایران و روسیه فعال باشند.

قاسمی یادآور شد: موافقت نامه دولت ایران و فدراسیون روسیه در 28 مارس 2017 برابر با سال 1396 در مسکو امضا شد که در آن بر لغو ویزا سفر های گروهی تاکید شده است. آن موافقت نامه یک برنامه اجرایی نیاز داشت که کمیته فنی موظف بود مفاد آن برنامه را تصوب کند و در سفری دیگر به امضای طرفین برسد که ویروس کرونا برنامه را به لحاظ زمان بندی با تغییراتی روبرو کرد.

مدیرکل دفتر تبلیغات و بازاریابی گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به تمایل و نظر مثبت روسیه برای لغو ویزا سفر های گروهی به دو کشور اشاره کرد و گفت: روسیه تنها با ایران چنین پروژه ای را پیش نمی برد؛ با کشور های دیگر هم لغو ویزا گروهی داشته است. آن ها در مذاکرات با روحیه تساهل حضور داشته اند و سختگیری در کار نبوده است، می خواهند که اتفاق بیفتد و با ایران مراوده گردشگری داشته باشند.

او در ادامه اظهار کرد: روسیه و ایران دلایل مشخصی برای این همکاری دارند، روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور خوب است و حوزه های فرهنگی مشترکی با کشور های همسایه که زمانی جزو خاک ایران و روسیه بوده اند، دارند. این کشور ها روابط خوبی با روسیه دارند و متاثر از آن هستند، یقینا وقتی روسیه و ایران لغو ویزا گروهی داشته باشند روی آن ها هم تاثیر خواهد داشت. این کشور ها که وابستگی تاریخی با روسیه دارند حتما از آن تبعیت می کنند و روابط گردشگری خود را با ایران تقویت خواهند کرد. روسیه فقط یک کشور نیست، اثرگذاری وسیعی در حوزه CIS دارد و خیلی از کشور های این منطقه به روسیه نگاه می کنند.

قاسمی درباره مخالفت برخی مقام های روس با لغو ویزا با ایران، بیان نمود: تاکید دولت های ایران و روسیه تا کنون و همواره بر تقویت روابط گردشگری دو کشور بوده است. با وجود سطح روابط سیاسی و اقتصادی و بُعدِ کمِ مسافت دو کشور و تعداد زیاد مسلمانان ساکن در روسیه، چرا نباید راه ارتباط دو کشور آسان شود؟ معتقدیم سهمی که اکنون از گردشگری روسیه داریم می تواند خیلی بیشتر باشد.

مدیرکل دفتر تبلیغات و بازاریابی گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اعلام این که طرح لغو ویزا سفر های گروهی قرار است با کشور های دیگری از جمله عراق و جمهوری آذربایجان پیگیری شود، گفت: پیگیری طرح لغو ویزا سفر های گروهی بین ایران و روسیه نتیجه مثبت اجرای این طرح در چین و عمان است. تا پیش از شیوع ویروس کرونا، تعداد گردشگران ایران از این دو کشور درحال رشد بود. از طرفی یکی از برنامه های سازمان جهانی گردشگری، Visa Openness یا گشودگی ویزا در قالب لغو و تسهیل ویزا، صدور ویزا بدو ورود و یا سفر های گروهی است که به شدت روی اجرای آن تاکید دارد.

قاسمی بیان نمود: شیوع پاندمی کرونا علاوه بر این که چراغ صنعت گردشگری را خاموش کرده است این پیش بینی را مطرح کرده که با فروکش شدن تب کرونا، رقابت در گردشگری سخت تر خواهد شد و خیل عظیم سفر ها راه خواهد افتاد؛ بنابراین ما نمی توانیم بیکار باشیم. اولین اقدام ما تهیه پروتکل های بهداشتی پذیرش گردشگر بوده است و در ادامه به برگزاری وبینار های مشترک با کشور های هدف گردشگری و تولید محتوای تبلیغاتی پرداخته ایم.

منبع: فرارو
انتشار: 3 آبان 1399 بروزرسانی: 3 آبان 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 706

به "توافق اولیه ایران و روسیه برای لغو ویزای گروهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق اولیه ایران و روسیه برای لغو ویزای گروهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید