خصوصیات نوزاد ده ماهه

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، در این مقاله با خصوصیات نوزاد ده ماهه به صورت کامل آشنا خواهید شد.

خصوصیات نوزاد ده ماهه

رشد نوزاد ده ماهه از لحاظ ذهنی

کودک شما در حال آشنا شدن با کار های روزمره است (مثلا بای بای کردن و جلو آوردن پایش برای جوراب پوشیدن). او می داند عروسک چیست و آن را نوازش می نماید. او بعضی اشعار بچگانه را می شناسد. در پی اسباب بازی اش گوشه و کنار را جستجو می نماید و اگر بپرسید بابا کجاست؟ در پی پدرش می گردد.

فعالیت هایی در جهت رشد ذهنیاسباب بازی هایی که صدا فراوری می نمایند مانند بوق و زنگوله در اختیار او بگذارید.

یک عروسک نرم شبیه بچه به او بدهید و نحوه پوشاندن لباس به آن و درآوردن لباس را به او نشان دهید.

بازی های انداختن و برداشتن اشیا، قایم باشک با اسباب بازی (برای تقویت حافظه او) و دالی بازی را انجام دهید.

گذاشتن اشیا در داخل ظروف و خارج کردن آن ها را به او نشان دهید.

تمرینکم کم با هم کتاب تماشا کنید. کتاب های بچگانه با جلد نرم و تصاویر خوش رنگ و بزرگ انتخاب کنید و هر روز وقت آرامی را، مثل وقت خواب، برای مطالعه کردن در نظر بگیرید.

رشد نوزاد ده ماهه از لحاظ جابجایی حرکتیدر این سن کودک شما حرکت می نماید و میزان کمی روی دست ها و زانوهایش به جلو می رود. او می تواند خود را بالا بکشد و از نشسته به خوابیده گردد. عضلات جانبی تنه او در حال نیرومندتر شدن هستند، و کم کم در حال نشسته، تنه خود را به کنار می چرخاند.

فعالیت هایی در جهت رشد جابجایی حرکتیانگشت خود را به گونه ای به او بدهید که بتواند خود را بالا بکشد و بنشیدند یا سرپا بایستد. او از پیروزی خود هیجان زده و شاد می گردد.

برای اینکه گام برداشتن را به او یاد بدهید. همانگونه که ایستاده است یکی از زانوهایش را خم کنید؛ و پایش را از روی کف اتاق بلند کنید. زمانی که این کار را کرد به او بگویید: آفرین عزیزم

برای اینکه او را وادار به چرخیدن بکنید، یک اسباب بازی پشت سر او بگذارید. هنگامی که به پشت می چرخد، نگهش دارید تا نیفتد.

تمریناو را تشویق کنید چهار دست و پا به سویتان بیاید. کودک را چهار دست و پا بگذارید و کمی دورتر بنشینید، دستهایش را دراز کنید، او را صدا بزنید، یا اسباب بازی خوشرنگی به او نشان بدهید تا به سویتان بیاید.

رشد نوزاد ده ماهه از لحاظ مهارت های دستیکودک شما می تواند شی کوچکی را با کنار هم آوردن انگشتان شست و سبابه از زمین بردارد، که پیشرفت بزرگی برای اوست. او انگشت سبابه اش را به طرف اشیا می برد و می تواند عمدا چیزی را رها کند. او تقریبا قادر است برجی با دو مکعب بسازد و فعالانه اسباب بازی های صدادار را آنالیز می نماید. مثلا با زبانه داخل زنگوله ور می رود.

فعالیت هایی در جهت رشد مهارت های دستیبا قرار دادن اسباب بازی های متعدد در چنگ او که بتواند آن ها را رها کند، به او رها کردن چیز ها را یاد بدهید. در صورت تمایل، آن ها را به اطراف روروک او ببندید. هنگامی که چیزی را رها می نماید، با ابراز خرسندی او را تشویق کنید.

او را تشویق کنید که یک توپ را به طرف شما بغلتاند. وقتی نشسته است آن را به طرف وسط پا های او بغلتانید تا بتواند آن را بگیرد.

تمرینحرکات را نمایش دهید. به او نشان دهید چگونه چیز های کوچک را داخل ظرف بگذارد یا از آن بیرون آورد. وقتی از شما تقلید کرد، خرسندی خود را نشان دهید.

رشد نوزاد ده ماهه از لحاظ اجتماعیاحتمالا کودک تا به حال با برنامه های روزانه خود آشنا شده و واقعا از شریک شدن در فعالیت های خانوادگی مانند غذا خوردن لذت می برد. او بعلاوه به یک هم نشین فوق العاده تبدیل شده و در این ماه اولین حرکات بامزه خود را به نمایش می گذارد. به هرحال، آماده تماشا ترس های او هم باشید.

او اکنون با اذیت کردن شما، با انجام کار هایی که دوست ندارید، لذت می برد. مثلا به طرف دری که او را منع نموده اید می رود و پشت سرش را نگاه می نماید که ببیند شما او را دیده اید یا نه. این ها همه از حس شوخ طبعی کودک است.

فعالیت هایی در جهت رشد اجتماعیبا نوزاد مکالمه داشته باشید. زمان آن است که با کودک مکالمه مفید داشته باشید. نوزاد 10 ماهه واژه هایی مانند نه و بیا را می فهمد. با مکالمه با نوزاد، او واژه های بیشتری می آموزد.

تمرینبازی گروهی کنید. با کودک به مکان هایی که دیگر بچه ها هم سن او هستند، بروید تا با آن ها بازی کند. بدین ترتیب اضطراب جدایی و ترس از غریبه ها در او کاهش می یابد.

مراقب باشید!اگر رشد نوزاد ده ماهه طبیعی باشد، باید قادر باشد بعضی فعالیت ها را انجام دهد. اگر نوزاد ده ماهه شما نشانه های زیر را داشت، بهتر است با پزشک کودک خود مشورت کنید.

نوزاد سینه خیز یا چهار دست و پا نمی رود.

هیچ صدایی از خود در نمی آورد.

با یاری شما نیز قادر به ایستادن نیست.

هنوز دندان در نیاورده است.

افراد آشنا را نمی شناسد.

بازی های مناسب رشد نوزاد ده ماههاشیای خانگی. اشیای بسیار ساده خانگی برای کودک بسیار جذابند. برای مثال ممکن است دوست داشته باشد، یک پرتقال را از یک جعبه مقوایی بردارد و دوباره آن را به درون جعبه بیاندازد؛ یا لباس های خشک را از سبد پلاستیکی در بیاورد و عروسک و اسباب بازی خود را درون آن بگذارد.

کتاب های لمس کردنی. اینگونه کتاب ها، دید جدیدی در خصوص دنیا به کودک می دهد. اگر از این کتاب ها استفاده می کنید، کتابی را انتخاب کنید که جلد سخت و برگه های مقوایی داشته باشد. تصاویر آن روشن، شفاف و واضح باشد و نوع تصاویر هم جالب باشد.

گردش روزانه. یک گردش روزانه در پارک یا زمین بازی، فرصت خوبی برای با هم بودن است. در این موقع می توانید اشیای دور را به او نشان دهید و به این ترتیب به مهارت های دیداری و شناخت فضا ها یاری کنید.

در قالب بازی های مختلف، مهارت های کودک را تقویت کنید، البته سعی کنید به او فشار وارد نکنید. هر موفقیت کوچک او را تشویق کنید تا کودک با انرژی بیشتری مراحل رشد را پی بگیرد.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 17 آبان 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1351

به "خصوصیات نوزاد ده ماهه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خصوصیات نوزاد ده ماهه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید