رب خانه یا کارخانه؟ کدام بهتر است؟

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، روزنامه جام جم - فاخره بهبهانی: اغلب خانواده های روستایی و بعضی شهرنشینان، رب را به صورت خانگی تهیه می نمایند و بر این باورند که رب های کارخانه از بی کیفیت ترین گوجه فرنگی ها تهیه و حاوی مواد افزودنی و نگهدارنده بوده و ارزش تغذیه ای و کیفیت رب های محلی یا خانگی را ندارند.

رب خانه یا کارخانه؟ کدام بهتر است؟

اما آیا روند تهیه رب های خانگی، سالم و بهداشتی است و مواد مغذی آن بیشتر از رب های کارخانه است؟ با پاسخ به این پرسش نکات قابل توجهی را مطرح می کنیم که می تواند با افزایش آگاهی مصرف نمایندگان آن ها را به انتخابی صحیح راهنمایی کند.

رب گوجه فرنگی حاصل از آب گوجه فرنگی تغلیظ شده تحت خلاَ است. روند فراوری رب در صنعت این گونه است که پس از انتخاب و شست وشوی گوجه فرنگی های مخصوص رب گیری، محصول را با دستگاه های خاصی له و مقداری حرارت می دهند تا آنزیم های مخرب غیرفعال و پوست و دانه گوجه ها به سادگی از بافت جدا گردد.

پس از آن ترکیب حاصله صاف و آب آن کاملا جدا می گردد. آب گوجه را تحت خلاَ به صورت غیرمستقیم با بخار حرارت می دهند تا رب به غلظت مورد نظر برسد سپس برای تعدیل ترکیبات رب به آن نمک و اسید های مجاز خوراکی می افزایند. هدف از فراوری رب در خلاَ استفاده از کمترین میزان حرارت جهت جلوگیری از تخریب مواد مغذی و پیشگیری از سیاه شدن رب است.

در نهایت رب حاصله در قوطی های لاک اندود استریل شده بسته بندی و در دستگاه های بزرگی به نام اتوکلاو پاستوریزه می شوند تا میکروارگانیسم هایی همچون کپک یا مخمر های احتمالی حذف شده و در طولانی مدت سبب فساد محصول نگردد.

رب های شیشه ای بهترند یا فلزی؟

روش تهیه و ارزش تغذیه ای رب های شیشه ای و انواعی که در قوطی های فلزی بسته بندی می شوند هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارد و با وجودی که شیشه سالم ترین جنس برای نگهداری محصولات غذایی به خصوص رب گوجه فرنگی است، اما رب های موجود در قوطی های فلزی مطمئن تر و قابلیت نگهداری بیشتری دارند.

گرچه رب های شیشه ای به میزان متعارف حرارت می بینند و پاستوریزه می شوند، اما قوطی های فلزی مقاومت زیادتری به حرارت داشته و می توان آن ها را به مدت بیشتری برای استریل شدن حرارت داد.

ارزش تغذیه ای رب چه میزان است؟

بستگی دارد هدف از مصرف رب گوجه فرنگی چه باشد. اگر برای دریافت ویتامین C است باید بدانید که خود گوجه یا آب آن گزینه بهتری است، اما اگر هدف دریافت لیکوپن و پیشگیری از بیماری هایی، چون سرطان و ناراحتی های قلبی - عروقی و... باشد بهتر است از رب استفاده کنیم.

لیکوپن نوعی آنتی اکسیدان و یک ترکیب ضدسرطان و کاهنده بیماری های قلبی و پیری زودرس است که مسؤول ایجاد رنگ قرمز در گوجه فرنگی است. معمولا این رنگدانه زمانی که در جریان فرآوری رب حرارت می بیند و تغلیظ می گردد میزان آن بیشتر شده و بهترین تاثیر را پیدا نموده و قابلیت جذب آن در بدن بالا می رود.

اما به یاد داشته باشید گرما و حرارت تا حد زیادی سبب تخریب ویتامین ها به خصوص ویتامین C و اسید فولیک رب می گردد. هر چه رنگ رب به رنگ قرمز نزدیک تر باشد خاصیت آنتی اکسیدانی بیشتری دارد.

علت تغییر رنگ رب چیست؟

رنگ رب به روش تهیه آن بستگی دارد. چون امروزه در صنعت رب های گوجه فرنگی را تحت خلاَ تهیه می نمایند اغلب قرمز رنگ هستند. سیاهی و تیرگی بیش از حد رنگ رب به دلیل استفاده نکردن از دستگاه خلاَ یا بی کیفیتی دستگاه است و روشنی زیاد آن به دلیل استفاده از گوجه های کال و نارس است.

گوجه فرنگی ربی باید سالم وعاری از کپک و آفات، درشت، توپر، دارای بافت نرم، پوست نازک، رنگ قرمز تند، طعم خوب و بدون هسته های درشت باشد. گوجه فرنگی انواع مختلف گرد و کشیده دارد که انواع گرد آن برای رب گیری مناسب است. اگر رب با گوجه های نارس تهیه شده باشد احتمال وجود سمی به نام سولانین در آن زیاد است که البته در رب های صنعتی میزان این سم کنترل می گردد.

چرا رب کارخانه کپک می زند؟

مواد نگه دارنده ضدکپک موجود در رب های کارخانه برای نگهداری چند ماهه رب های کنسروی که از بسته بندی خارج نشده کاربرد دارد و به محض این که بسته بندی رب باز گردد محصول باید در یخچال و برای نگهداری طولانی مدت در فریزر قرار گیرد. رب به دلیل رطوبت زیادی که دارد پس از چند روز نگهداری در یخچال مستعد فسادپذیری و کپک زدن می گردد.

دمای یخچال فقط می تواند رشد یک سری از باکتری ها و قارچ ها را کند و نه متوقف کند. برای افزایش قابلیت نگهداری رب در یخچال بهتر است آن را در ظروف کوچک نگهداری نموده و برای برداشتن رب از قاشق تمیز و خشک بهره ببرید. بعضی افراد به منظور تاخیر در کپک زدن رب سطح آن را با لایه ای از روغن می پوشاندند که این روش اغلب نتیجه طولانی مدت و مطلوبی نداشته و راه چاره اصلی نگهداری رب در محیط فریزر است.

منبع: برترین ها
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 44

به "رب خانه یا کارخانه؟ کدام بهتر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رب خانه یا کارخانه؟ کدام بهتر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید