شرایط زندگی در بیابان

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، زندگی در بیابان چگونه است و چطور باید به این برهوت عادت کرد؟!

شرایط زندگی در بیابان

شرایط و اوضاع بیابان بر حسب موقعیت جغرافیایی فرق دارد اما در همه آنها یک چیز مشترک است: بیابان ها سرزمین های خشک و بی آب و علفی هستند. بعضی از بیابان ها بی نهایت گرم هستند اما بعضی دیگر تا پایین تر از دمای انجماد هم سرد می شوند. بسیاری از مردم فکر می نمایند که بیابان ها غیرقابل سکونت و برهوت هستند اما جالب است بدانید که طبق آمار National Geographic، یک میلیارد نفر روی کره زمین ساکن بیابان ها هستند. بسیاری از حیوانات و گیاهان نیز خودشان را با شرایط سخت و طاقت فرسای زندگی در بیابان سازگار نموده اند.

دما

اغلب این گونه تصور می گردد که بیابان ها مکان هایی بسیار داغ هستند اما این نظریه، در خصوص همه بیابان ها صدق نمی کند. بیابان گابی (Gobi) در مانگولیا در فصل تابستان داغ و سوزان است اما در فصل زمستان یکی ازسردترین بیابان های جهان محسوب می گردد. از طرف دیگر، صحرای بزرگ آفریقا بی نهایت داغ است و می تواند به دمای 122 درجه فارنهایت (50 درجه سانتی گراد) هم برسد. بیابان ها در طول روز در بیشترین حالت گرمای خود هستند و بسیاری از حیوانات فقط در شب های سرد از لانه بیرون می آیند.

شرایط جوی

شرایط جوی رایج در بیابان ها آسمان آفتابی و صاف است. طوفان های باران پراکنده در بعضی بیابان ها رخ می دهد و می توانند سیل آسا هم باشند. در بیابان های سردتر، برف و یخ بندان در فصل زمستان و شب ها رایج است.

آب

بیابان ها سرزمین های خشکی هستند. آنها به طور مرتب رطوبت خود را از دست می دهند زیرا هوای بیابان ها بسیار گرم است و آب ها تبخیر می شوند. برای طبقه بندی بیابان ها، سرزمین هایی که سالانه کمتر از 25 سانتی متر بارش باران را دارند بیابان می نامند. بعضی از گیاهان خودشان را با این شرایط جوی خو داده اند و ریشه های طویلی دارند تا بتوانند خودشان را به آبی که خیلی پایین تر از سطح زمین است برسانند. بعضی از مردم که در بیابان ها زندگی می نمایند چاه حفر می نمایند و چشمه های آب زیرزمینی را برای راهنمایی کردن آب حیاتی به روستاهایشان متصل می نمایند.

پوشش زمین

شن و صخره زمین بیشتر بیابان ها را شکل می دهد. برف در سردترین بیابان ها می بارد و در هنگام زمستان زمین می تواند برای همواره زیر برف بماند و یخ بزند. در بیابان تپه های شنی هم اغلب دیده می گردد اما این تپه های شنی تنها در 10 درصد از آنها وجود دارد. ویژگی رایج و شاخص بیابان ها وجود کوهستان و صخره های بزرگ است.

منبع: فوت و فن
انتشار: 19 مرداد 1401 بروزرسانی: 19 مرداد 1401 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1616

به "شرایط زندگی در بیابان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط زندگی در بیابان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید