ضد آفتاب چیست؟

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، ضد آفتاب (Sunscreen) محصول مراقبتی پوست در مقابل اشعه های مضر خورشید می باشد. ضد آفتاب ها در انواع کرم ضد آفتاب و لوسیون ضد آفتاب موجود است.

ضد آفتاب چیست؟

ضد آفتاب ها برای حفاظت از پوست در مقابل اشعه های مضر خورشید استفاده می شوند. خود پوست ما مرزی برای حفاظت از اعضای درونی است اما پوست بدن بسیار حساس است و در معرض انواع آسیب ها می باشد. یکی از تهدیدآمیزترین عوامل بالقوه برای پوست ما، اشعه های ماورای بنفش خورشید است.

اشعه های ماواری بنفش خورشید به سه دسته کلی تقسیم می شوند:

  • UV-A
  • UV-B
  • UV-C

شاید نام UV را هنگام خرید عینک آفتابی از فروشنده شنیده باشید. بیشتر عینک های آفتابی موجود در بازار مجهز به شیشه حفاظت نماینده چشم در مقابل اشعه های UV می باشد.

ضدآفتاب های موجود، حائلی میان بخشی از اشعه های مضر برای پوست هستند. ضدآفتاب ها به صورت لوسیون ضد آفتاب و کرم ضد آفتاب تحت نام برندها و SPF های مختلف وجود دارند.

کرم ضدآفتاب چگونه عمل می نماید؟

وقتی فردی ار کرم ضدآفتاب استفاده می نماید، مواد تشکیل دهنده ضدآفتاب به انعکاس نور آفتاب از سطح پوست یاری می نماید و از پوست در مقابل سرطان پوست محافظت می نماید. بسیاری از ضدآفتاب ها به کنترل آسیب به وسیله جذب اشعۀ ماورا بنفش و جلوگیری از رسیدن آنها به پوست معروف هستند.

عملکرد ضدآفتاب ها بستگی به ترکیبات موجود در آن، وجود SPF ها و حالت یا روش کاربردی دارد. به این عوامل در ادامه اشاره می گردد:

ترکیبات ضدآفتاب

فرمول ترکیبی ضدآفتاب ها به عنوان ترکیبی از مواد آلی و معدنی معینی شناخته شده است. دو نوع عنصر وجود دارند که فعال اند. اولی ذرات معدنی به نام زینک اکسید و تیتانیوم اکسید است که به طور فیزیکی برای حفاظت از پوست، انعکاس یا پخش کردن نور ماورای بنفش می باشند. دیگر عناصر فعال، ترکیبات آلی هستند که با جذب اشعۀ ماورای بنفش وسپس رهاسازی این اشعه ها به صورت گرما، از پوست محافظت می نمایند.

در گذشته ترکیبات معدنی موجود در کرم ضد آفتاب به صورت سفید رنگ ظاهر می شد که این روزها به دلیل پیشرفت های انجام شده در نانوتکنولوژی، ضدآفتاب ها روشن و شفاف شده اند. در حالیکه میزان تاثیر آنها با نمونه های گذشته برابر است.

اشاره به چند ترکیب آلی که ضدآفتاب را موثرتر می نماید:

  • Benophenones
  • cinnamates
  • paba

وجود عامل SPF با پوشش گسترده: چه مدت ضدآفتاب عمل می نماید؟

ضدآفتاب ها به وسیله عناصر موجود در خود با انعکاس اشعۀ ماورای بنفش یا جذب آن و تبدیل آن به گرما، با این اشعه مبارزه می نماید. ضد آفتاب ها در صورتی می توانند به صورت کامل اثرگذار باشند که نه تنها پوشش طیفی گسترده اشعه خورشید را دارا باشند، بلکه SPF -به معنی عامل حفاظت دربرابر آفتاب- مناسب را دارا باشند. هر ضدآفتابی مقداری از این SPF ها را داراست و برای اشعه های UVB عمل می نماید که مانعی از آفتاب سوختگی است.

اگر دقت نموده باشید بر روی همه ضد آفتاب ها می توان لغت SPF را دید. این3 حرف مخفف عبارت عامل محافظت نماینده در برابر آفتاب (Sun Protection Factor) است. نشان دهنده توانایی یک ضد آفتاب برای محافظت پوست شما است. مثلاً اگر پوست شما به قدری حساس باشد که تنها بتواند 10 دقیقه نور آفتاب را تحمل کند و بعد از آن دچار سوختگی گردد استفاه از یک ضد آفتاب که SPF آن برابر 10 باشد مدت زمانی را که شما می توانید در برابر آفتاب بایستید 10 برابر می نماید.

حالت و روش کاربردی

ضدآفتاب ها به صورت های لوسیون و کرم موجود هستند. این ضدآفتاب ها با برندهای متفاوت و در هر فروشگاهی موجود هستند. همواره ضروری است برای پخش شدن ضد آفتاب و اثرگذاری آن این ضد آفتاب ها مدتی قبل از قرار دریافت در معرض خورشید استفاده شوند. بهترین زمان استفاده، نیم ساعت قبل از بیرون و زیر آفتاب یا به استخر رفتن است. اساسا این ضدآفتاب ها از آب و روغن تشکیل شده اند و می توان از آن ها برای کل بدن استفاده کرد. باید توجه داشته باشید که از مالیدن و ماساژ دادن ضد آفتاب ها بر روی پوست خودداری کنید و اجازه دهید خود آنها به مرور جذب پوست شوند.

ضدآفتاب ها یکی از بهترین راه چاره ها برای جلوگیری از برنزه شدن و آفتاب سوختگی است. اما هرکسی می بایست محصول مناسب پوست خود را شناخته و انتخاب کند.

منبع: setare.com
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 1 اسفند 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 940

به "ضد آفتاب چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضد آفتاب چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید