قیمت هتل ها بالا به نظر آمده است

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، ایسنا/ براساس سخنان دبیر جامعه هتلداران ایران و آخرین اخبار منتشر شده، قیمت هتل ها بالا به نظر آمده است.

قیمت هتل ها بالا به نظر آمده است

کامیار اسکندریون درباره افزایش قیمت اقامت در برخی هتل ها بویژه مقاصد پرسفر گفت: نرخ هتل ها و هتل آپارتمان ها مطابق هر سال از اول مهر اعلام شد که تا سرانجام شهریور 1401 اعتبار دارد. حال ممکن است برخی هتل ها در آستانه تعطیلات نوروز و در اسفند این نرخ ها را اعمال نموده باشند. از طرفی، برخی هتل ها تخفیف هایی تا اسفند داشتند که آن را در نوروز حذف کردند، برای همین به نظر آمده قیمت ها بالا رفته و با افزایش روبرو شده، درحالیکه این گونه نبوده است. برخی از هتل ها فقط نرخ ابلاغ شده را با تاخیر به اجرا گذاشته اند.

او با یادآوری اینکه میانگین افزایش قیمت مصوب هتل ها از 15 تا 30 درصد است، این شرح را اضافه نمود که برخی از سایت ها یا آژانس ها ظرفیتی از هتل ها را گارانتی و یا از قبل رزرو می نمایند که ممکن است در قالب تور، قیمت را بالا برده باشند، در این مورد هتل ها هیچ مداخله ای ندارند و در افزایش هزینه سفر مستقیما دخیل نبوده اند. ما اصطلاحا به این نوع رزروها خاکستری می گوییم که بهره بردار با قیمت تمام شده اقامت و یا سفر به وسیله سایت های رزرواسیون یا آژانس ها ارتباطی ندارد. از سوی دیگر، این سایت ها و آژانس ها همانطور که در نوروز و پیک سفر سقف قیمت را اعمال می نمایند، در فصل کم سفر هم معمولا زیرقیمت خدمات را عرضه می نمایند. به هر حال هتل ها نرخ های مصوب خود را دارند که تا شش ماهه اول سال جاری اعتبار دارد.

دبیر جامعه حرفه ای هتلداران ایران درباره شکایت از اقامتگاه ها که در صدر شکایت های نوروزی بود نیز اظهار کرد: با توجه به حجم سفرهایی که در نوروز سال جاری انجام شد، تعداد شکایت ها واقعا چشمگیر نبود. ممکن است شکایت هایی از قیمت اقامت شده باشد، اما تعداد آنها به نسبت حجم سفرها زیاد نیست.

او ادامه داد: جمع بندی اقامت مسافران نوروزی نشان می دهد شرایط اسکان در اقامتگاه های رسمی بویژه هتل ها سال جاری خوب بوده است. برخی مراکز استان ها حتی تا 90 درصد تکمیل ظرفیت شدند. در کل کشور هفته اول تعطیلات میانگین حدود 75 درصد ظرفیت هتل ها و هتل آپارتمان ها تکمیل شد و این ضریب در هفته دوم به حدود 65 درصد رسید.

اسکندریون اضافه نمود: البته در برخی شهرهای دورافتاده و اقامتگاه های بین راهی اوضاع متفاوت بود و آمار اقامت مسافر همچنان پایین بود، اما در شهرهای که همواره مقصد سفر هستند، اقامت با رشد همراه شد. برخی مراکز استان ها نیز به حد انفجار رسیدند، درحالیکه برخی شهرهای غربی جای خالی برای اقامت داشتند.

به گفته او، شرایط اقامت مسافران نوروزی به نسبت دوساله گذشته معدل خوبی داشت که یکی از دلایل آن محدودیت مردم برای سفر در این مدت بود. پیش بینی هم میشد که سفر در نوروز سال جاری با استقبال زیاد روبرو گردد.

دبیر جامعه حرفه ای هتلداران ایران با اشاره به آمار 50 میلیون نفر شب اقامت که برای تعطلات نوروز اعلام شده، اضافه نمود: این آمار هنوز تحلیل نشده است، اما با توجه به محاسبه اقامتگاه های رسمی که جهانگرد واقعی و درآمدزا برای آمارگیری درنظر گرفته شد، این عدد می تواند به واقعیت نزدیک باشد. تا همین چند سال پیش برای آمار جهانگردی و سفرهای نوروزی، ورودی و خروجی شهرها را شمارش میکردند، فرض کنید یک نفر از تهران تا شهریار می خواست سفر کند تا فقط میوه بخرد، تا به خانه برگردد دست کم 16 سرنشین شمرده میشد. ما سالها درگیر چنین آمارگیری برای سفرهای نوروزی بودیم.

اسکندریون بعلاوه اعلام شهرهای جایگزین و خلوت برای اقامت را اقدام مؤثری در توزیع سفر دانست و بیان نمود: اولین بار بود که در تعطیلات نوروز مسافران به شهرهای خلوت تر برای اسکان راهنمایی می شدند و تا حدی توزیع سفر رخ داد.

او درباره مدیریت سفرها بویژه اسکان مسافران در برخی از استانها که نقدهایی به آن وارد شده، گفت: هر سال از اوایل بهمن ، برنامه ریزی برای سفرهای نوروزی شروع می گردد، اما سال جاری تا هشتم اسفند بسیاری از استانها تکلیف سفرهای نوروزی را نمی دانستند. اگر هم ستاد سفر تشکیل جلسه داده بود بیشتر به انگیزه اعلام آمادگی بود. با توجه به این شرایط که تا اسفند شرایط سفرهای نوروزی تعیین نبود، عملکرد استانها سال جاری خوب بوده است و نمیتوان مدیریت آنها را در چنین شرایطی خیلی زیر سوال برد.

منبع: همگردی
انتشار: 6 تیر 1401 بروزرسانی: 6 تیر 1401 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1576

به "قیمت هتل ها بالا به نظر آمده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت هتل ها بالا به نظر آمده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید