مهدی حسینی وند: نگذاریم دستاورد چند ساله جشنواره جهانی فجر از دست برود

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، خبرگزاری خبرنگاران- یک فیلم ساز معتقد است: بدون شک اعطای درجه الف به جشنواره جهانی فیلم فجر به وسیله فیاپف، دستاورد بسیار بزرگی است و اگر ادغام دو جشنواره این فرصت مهم را از سینمای ایران بگیرد، به نظرم بسیار اشتباه است و مسئولان باید فکری برای آن نمایند.

مهدی حسینی وند: نگذاریم دستاورد چند ساله جشنواره جهانی فجر از دست برود

به گزارش خبرنگاران، مهدی حسینی وند که با فیلم سیارک در جشنواره دنیای فیلم فجر حضور داشت و توانست در بخش جلوگاه شرق برنده سیمرغ برترین فیلم گردد درباره حضور در این رویداد سینمایی گفت: من مطمئنم اگر فیلم سیارک پیش از جداسازی جشنواره دنیای از جشنواره ملی فیلم فجر به دبیرخانه این رویداد ارسال می شد، هرگز پذیرفته نمی شد. چون رویکرد جشنواره ها در پذیرش آثار فرق دارد و سینمای ایران نیازمند رویدادی چون جشنواره دنیای فیلم فجر است که نگاه و رویکردی متفاوت نسبت به آثار سینمایی دارد.

او در پاسخ به اینکه جشنواره دنیای فیلم فجر چه مزیتی برای او در مقام فیلمساز داشته است، پاسخ داد: فیلم من پس از نمایش در جشنواره دنیای فیلم فجر در پنج، شش جشنواره مهم دنیای از جمله بوسان، دوحه و چندین رویداد دیگر شرکت کرد و دیده شد. بعلاوه پلتفرم بازار مجازی سی و هشتمین جشنواره دنیای امکان دیده شدن فیلم سیارکرا مهیا کرد و منایمیل ها و درخواست های بسیاری برای نمایش آن دریافت کردم. در واقع فیلم های مستقل ایرانی و خارجی چون سیارک در جشنواره دنیای فیلم فجر فرصت دیده شدن پیدا می نمایند و این امتیاز بسیار بزرگی است.

تدوینگر آثاری چون بادیگارد به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا و مختارنامه ساخته داود میرباقری، درباره اینکه امتیاز جشنواره دنیای فیلم فجر برای سینمای ایران چیست؟ شرح داد: سینمای ما در دهه 70 شاهد ساخت فیلم های ارزشمند، متفکرانه و فرهنگی بود، فیلم هایی مانند آثار ابوالفضل جلیلی، امیر نادری، عباس کیارستمی و … که اتفاقا از جایگاه مهمی در جشنواره ها بهره مند بودند و در این بین فیلم های تجاری، چهره محور و متعلق به سینمای بدنه چندان در جشنواره ها جایگاهی نداشتند. رویکردی مثبت و مفید برای سینما که متاسفانه چندان دوام نداشت و در دهه اخیر با تغییر نگاه مدیریتی سینما بسیار کمرنگ شد. در واقع در این دوره اقتصاد سینما اهمیت بیشتری از اندیشه محور بودن فیلم ها پیدا کرد و این تغییر نگاه باعث شد تا فیلم هایی که بیشتر دارای جنبه تجاری و عامهستند در جشنواره فیلم فجر حضور پیدا نمایند.

این فیلمساز تاکید نمود: وقتی جشنواره فجر هم چنین رویکردی را در پیش گرفت و به سراغ انتخاب فیلم های پرطمطراق و چهره محور برای بیشتر دیده شدن رفت، فیلم های مستقل و اندیشه محور دیگر جایی در جشنواره فجر نداشتند و در این رویداد پذیرفته هم نمی شدند. من به خاطر دارم چند فیلم را آن سال ها مونتاژ کردم که به نظرم برای جشنواره مناسب بودند اما هیچ کدام انتخاب نشدند. اما خوشبختانه جشنواره دنیای فیلم فجر پس از جدایی از جشنواره ملی فیلم فجر این خلا را به خوبی پر کرد و به رویدادی تبدیل شد که با نگاهی فرهنگی و دنیا شمول به نمایش فیلم های اندیشه محور، دغدغه مند و مستقل پرداخت و فرصتی را برای معرفی فیلم های ایرانی به سینمای دنیا ایجاد کرد. این رویکرد باعث شد تا دوباره شاهد برگزاری رویدادی به واقع بین المللی باشیم که به سینمای مستقل اهمیت می دهد.

او که تجربه همکاری با کارگردانانی چون حسن فتحی و مسعود جعفری جوزانی را در کارنامه دارد،با اشاره به اهمیت اعطای درجه الف به جشنواره دنیای فیلم فجر به وسیله فیاپف، درباره از دست رفتن این دستاورد بزرگ برای سینمای ایران هشدار داد و گفت: بدون شک اعطای درجه الف به جشنواره دنیای فیلم فجر به وسیله فیاپف، دستاورد بسیار بزرگی است و اگر ادغام دو جشنواره این فرصت مهم را از سینمای ایران بگیرد، به نظرم بسیار اشتباه است و مسئولان باید فکری برای آن نمایند. در واقع برگزاری جشنواره مانند یک دو امدادی است که تعدادی دویدن و آن را به نقطه فعلی رسانده اند و حال مسئولان نو که چوب را از دست مسئولان گذشته گرفته اند، باید این راستا را ادامه دهند و نه تنها مانع از دست رفتن این اعتبار مهم برای سینمای ایران شوند، بلکه رویکرد متفکرانه و منطقی تری را در این زمینه در پیش بگیرند.

حسینی وند اضافه کرد: البته من با آقای خزاعی در مقام تهیه نماینده کار کردم، او فردی اهل گفت وگو است و امیدوارم که نگذارد این دستاورد که نتیجه زحمات چندین ساله سینماگران است به راحتی از دست برود.

او با تاکید بر کوشش بی وقفه جشنواره های سینمایی فعال در آسیا و منطقه برای تثبیت جایگاه شان در دنیا، بیان نمود: من به تازگی در جشنواره فیلم بوسان و دوحه حضور پیدا کردم و از نزدیک دیدم برگزارنمایندگان برای معرفی این جشنواره هابه دنیا چه اندازه هزینه می نمایند تا جشنواره خود را به رویدادی بزرگ در سطح آسیا و منطقه تبدیل نموده و برترین باشند. اما ما چنین رویدادی را در اختیار داریم و بسیار عجیب است که بخواهیم آن را از دست بدهیم و مسئولان باید حتما در این باره تنونظر نمایند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 24 آذر 1400 بروزرسانی: 24 آذر 1400 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1387

به "مهدی حسینی وند: نگذاریم دستاورد چند ساله جشنواره جهانی فجر از دست برود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهدی حسینی وند: نگذاریم دستاورد چند ساله جشنواره جهانی فجر از دست برود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید