چاقی کودک بر رشد قدی او تاثیر منفی دارد

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، متخصص تغذیه در چهارمحال و بختیاری گفت: نباید از کنار اضافه وزن و چاقی در بچه ها به سادگی عبور کنیم چراکه چاقی بر رشد قدی آنان تاثیر منفی دارد.

چاقی کودک بر رشد قدی او تاثیر منفی دارد

به گزارش گروه استان های خبرنگاران از شهرکرد، مجید هاشمی متخصص تغذیه در چهارمحال و بختیاری گفت: نباید از کنار اضافه وزن و چاقی در بچه ها به سادگی عبور کنیم چراکه چاقی کودک بر رشد قدی او تاثیر منفی دارد و والدین باید زیر نظر پزشک متخصص برای کودک دارای اضافه وزن و یا کودک لاغر رژیم تغذیه ای صحیح دریافت کنند و از دادن رژیم های خودسرانه پرخوری و کم خوری به کودک به شدت پرهیز کنند.

او افزود: وزن کودک هماهند وزن بزرگسالان دارای اهمیت است و وزن کم در کودک نشان دهنده این مسئله است که آن کودک تغذیه مناسبی نداشته و به مرور زمان این کمبود وزن در رشد قد او نیز تاثیر خواهد گذاشت.

بیشتر بخوانید

هاشمی افزود: دختران دارای اضافه وزن در آینده دچار عوارض فراوانی خواهند شد و بسیاری مواقع این عوارض پایا و ماندگار است، زمانی که که کودک در سنین پایین دچار چاقی و اضافه وزن می شود، احتمال بروز بیماری هایی مانند بیماری قلبی- عروقی، دیابت، فشارخون، کبد چرب در سن جوانی در او افزایش پیدا می کند، در حالیکه این نوع بیماری ها در سنین پیری در افراد رخ می دهد.

او گفت: عموما دختران دارای اضافه وزن به دلیل بلوغ زودرس، دچار کوتاهی قد می شوند، این مسئله در پسران دارای اضافه وزن کمتر از دختران رخ می دهد، نکته قابل اهمیت در بچه ها دارای اضافه وزن و کمبود وزن این است که این بچه ها باید با رژیم غذایی مناسب برای اصلاح وزن آن ها اقدام شود.

هاشمی شرح داد: بچه ها در سن رشد قرار دارند، کمبود دریافت مواد مغذی و همچنین دریافت اضافه مواد مغذی برای کودک مضر است.

او گفت: اولین مرحله درمان چاقی و لاغری تشخیص است، باید در مرحله اول باتوجه به ارزیابی سن، وزن، قد و جنس کودک سالم بودن، بیمار بودن و یا در معرض خطر بودن کودک را تشخیص بدهیم، قطعا تشخیص این که کودک دارای اضافه و یا کمبود وزن است بر عهده پزشک خواهد بود.

هاشمی ادامه داد: اگر پزشک متخصص تشخیص دهد که کودک دارای اضافه وزن و یا کمبود وزن است، آن گاه باید اقدامات لازم زیر نظر پزشک صورت بگیرد، اغلب مردم بچه ها چاق را سالم تر می دانند، بنابراین والدینی که کودکشان دچار کمبود وزن است، رژیم های نامناسب را برای افزایش وزن کودک خود اجرا می کنند، قطعا رژیم های چاقی و لاغری باید زیر نظر پزشک مجرب و بر اساس چارت رشد و فرمول های خاص برای فرد تجویز شود.

ع

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 18 آذر 1400 بروزرسانی: 18 آذر 1400 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1380

به "چاقی کودک بر رشد قدی او تاثیر منفی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاقی کودک بر رشد قدی او تاثیر منفی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید