کتاب عبدالحسین زرین کوب به زبان روسی منتشر شد

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، ،کتابجستجو در تصوف ایران اثر ارزشمند عبدالحسین زرین کوب؛ به زبان روسی ترجمه و در تیراژ 500 نسخه چاپ و منتشر شد.

کتاب عبدالحسین زرین کوب به زبان روسی منتشر شد

به گزارش خبرنگاران به نقل برنا ، در ابتدای این اثر مقدمه ای از دکتر بک جان احمداف نویسنده؛ مورخ و رئیس مرکز علمی- آموزشی بین المللی موسوم به مولانا جلال الدین در قرقیزستان و پرویز قاسمی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در بیشکک درج شده است.

پرویز قاسمی رایزن فرهنگی کشورمان در این خصوص گفت:تصوف از معدود موضوعاتی است که هرگاه درباره آن سخن بگویید مخاطب خاص خودش را دارد. این موضوع آنقدر جذاب است که نوسانات سیاسی و مالی نمی تواند تاثیر چندانی بر مخاطبان آن بگذارد. کتاب جستجو در تصوف ایران یکی از آثار قابل توجهی است که در این زمینه منتشر شده است. این اثر کتابی است تحقیقی در زمینه تاریخ تصوف در ایران و توضیح حال صوفیان این دیار که توسط دکتر عبدالحسین زرین کوب ادیب، مورخ، اسلام شناس، ایران شناس، محقق و نویسندۀ عظیم معاصر نوشته شده و اولین بار در سال1357 در انتشارات امیرکبیر تهران به چاپ رسیده است.

رایزن فرهنگی کشورمان در قرقیزستان اضافه کرد:در مهد تصوف، صوفیه خراسان، خراسان و پیرانش، مرده ریگ ایران باستانی؛ امام غزالی و برادرش، مکتب بغداد، ماجرای حلاج و شبلی، آرامش در بغداد، باباطاهر و عین القضات، از پیران پارسی، شعر صوفیه (سنائی و عطار)، دنیای مولانا جلال الدین، شعر صوفیه بعد از مولانا، اهل ملامت و فتیان، قلندر و خاکسار؛ یادداشت ها و گزیده نکته ها عمده مندرجات این کتاب را تشکیل می دهند.

وی درادامه سخنانش در باره این کتاب اضافه کرد:هدف نویسنده از نگارش کتاب جستجو در تصوف ایران باز نمایاندن ارزش و اهمیت تصوف در افق فرهنگ ایرانی است. زرین کوب معتقد است به رغم پاره ای عناصر منحط و آمیخته به خرافات که در جای جای تعالیم بعضی از صوفیه به چشم می خورد؛ باز تصوف در زمینه اخلاق و تربیت و در برخورد با واقعیت های اجتماعی، بینش و جهش متعالی و انسان محبت آمیز ای به یک بخش عمده از فرهنگ ایرانی بخشیده است که آن همه را نمی توان به خاطر پاره ای جهات منفی که درآن هست؛ کم ارج شمرد. زرین کوب بر این باور است که بدون جستجو در تصوف ایران، آشنایی با همه افق های ناشناخته فرهنگ ایرانی ناتمام خواهد بود. او حتی دنیای اسلام را نیز در جمله ابعاد گسترده ای که دارد بدون شناخت ویژگی های این بُعد انسانی آن یعنی تصوف، به درستی قابل ارزیابی نمی داند.

تصوف بخش مهمی از فرهنگ دینی مردم کشورهای آسیای مرکزی است که سبب شده این منطقه به یکی از کانون های مهم جریان های صوفیه بدل شود.

رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در قرقیزستان با وقوف به صندلی تاریخی؛ اهمیت و تاثیرات تصوف در منطقه آسیای مرکزی از یک سو و اقبالی که نسبت به شناخت هر چه بیشتر از مسائل و موضوعات مربوط به تصوف در نزد صاحبنظران و شخصیت های دینی فرهنگی و اصحاب تحقیق و پژوهش این منطقه وجود دارد؛ از بین آثار مختلف موجود درحوزه تصوف ایران؛ کتاب حاضر را برای ترجمه به زبان روسی انتخاب نمود و اینک خرسند است که این اثر فاخر و ارزشمند که تا به امروز بیش از 15 بار در ایران تجدید چاپ شده؛ به زبان روسی نیز ترجمه و به زیور طبع آراسته شده است.

این اثر که توسط آقای نسیم میرزایف به زبان روسی ترجمه و با همکاری و تلاش دکتر بک جان احمداف نویسنده؛ مورخ و رئیس مرکز علمی- آموزشی بین المللی موسوم به مولانا جلال الدین در قرقیزستان و ملاحت مامداوا استاد و رئیس مرکز ایرانشناسی دانشگاه روسی- قرقیزی اسلاویانی مشاوره؛ بازبینی و ویراستاری علمی شده است؛ به عنوان یکی از برنامه های مصوب و در چارچوب طرح تاپ نمایندگی بیشکک در سال 99 (کد 9913217111) به شمار می رفت که پس از ترجمه نهایتا در 30 آبان سال 99 در انتشاراتی تورار شهر بیشکک (با لوگو و آرم مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی؛ رایزنی فرهنگی و نمایندگی الهدی در بیشکک) چاپ و منتشر شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 840

به "کتاب عبدالحسین زرین کوب به زبان روسی منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب عبدالحسین زرین کوب به زبان روسی منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید