استقبال ارمنستان از گسترش پایگاه های نظامی روسیه در خاک خود

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، وزیر دفاع ارمنستان ازاستقرار بیشتر نیرو های روس نزدیک با مرز با جمهوری آذربایجان و افتتاح دومین پایگاه نظامی روسیه در این کشور استقبال کرد.

استقبال ارمنستان از گسترش پایگاه های نظامی روسیه در خاک خود

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان ارزان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزیر دفاع این کشورارمنستان دوشنبه گفت که از گسترش پایگاه نظامی روسیه در خاک خود و استقرار بیشتر نیرو های روس نزدیک با مرز با جمهوری آذربایجان استقبال می نماید.

به نوشته خبرگزاری رویترز واگارشاک هاروطویان وزیر دفاع ارمنستان در مصاحبه ای به خبرگزاری ریانووستی گفت: مسئله گسترش و تقویت پایگاه نظامی روسیه در خاک ارمنستان همواره در دستور کار بوده و ارمنستان همواره به این موضوع علاقه مند بوده است.

وزیر دفاع ارمنستان درمورد اینکه آیا برنامه های مشخصی برای این توسعه بالقوه وجود دارد یا خیر، اظهار نظری نکرد. هاروطونیان گفت که وی نیازی به افتتاح رسمی پایگاه نظامی دوم روسیه نمی بیند، اما اضافه کرد که دو کشور در حال آنالیز استقرار یک واحد نظامی در شرق ارمنستان، نزدیک مرز با جمهوری آذربایجان هستند. وی هدف از اقدام بالقوه و یا مکان دقیق آن را فاش نکرد. وزارت دفاع روسیه تا به امروز واکنشی به این مسئله نشان نداده است.

نیرو های صلح بان روسی هم اینک در ارمنستان و تحت پیمان دفاعی رسمی با این کشور مستقر هستند. روسیه دارای یک پایگاه نظامی در شهر گیموری نزدیک مرز ارمنستان با ترکیه با حدود 3000 نیروی نظامی است. روسیه ماه نوامبر بیان کرد که حدود 2000 نیرو را به عنوان بخشی از ماموریت حفظ صلح در این کشور مستقر می نماید

این در حالی است که سیاستمداران مخالف دولت ارمنستان خواهان ایجاد پایگاه دوم روسیه در منطقه سیونیک جنوبی هستند. مخالفان ارمنستان که خواهان استعفای نیکل پاشینیان نخست وزیر این کشور به دلیل شکست در نبرد با جمهوری آذربایجان هستند، قصد دارند تظاهراتی دیگری را علیه وی در هفته جاری برپا نمایند.

ایشخان ساغاتلیان، هماهنگ نماینده جنبش نجات میهن گفت که راهپیمایی در ایروان به صورت روزانه برگزار خواهد شد و از پاشینیان خواسته خواهد شد که استعفا دهد. بعد از شکست ارمنستان در جنگ 44 روزه با جمهوری آذربایجان در منطقه قره باغ کوهستانی که با توافق سه جانبه ایروان، باکو و مسکو به آتش بس منجر شد، انتقاد ها و تظاهرات علیه نخست وزیر ارمنستان بیشتر شده است.

ارمنستان در این جنگ بعد از پیشروی نیرو های آذربایجان، مجبور شد هفت منطقه اشغالی این کشور را در منطقه قره باغ کوهستانی تخلیه نموده و به مرز های بین المللی عقب نشینی کند. مخالفان پاشینیان او را به خیانت و کشتار نیرو های ارمنی در جنگ متهم نموده و خواهان برکناری او از قدرت هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 961

به "استقبال ارمنستان از گسترش پایگاه های نظامی روسیه در خاک خود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استقبال ارمنستان از گسترش پایگاه های نظامی روسیه در خاک خود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید