بیشتر و سالم تر زندگی کنیم؛ 9 راه حل ساده

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، داشتن دوست به اندازه ترک سیگار بر سلامت انسان تاثیرگذار است. این حرف های ژولین هلت لونتستاد است، روانشناسی که اعتقاد دارد اجتماعی بودن تاثیرات مثبت بسزایی بر سلامت انسان دارد.

بیشتر و سالم تر زندگی کنیم؛ 9 راه حل ساده

بله، همه ما به مرور پیر می شویم، اما سوالی که به ذهن خطور می نماید این است: آیا می توان راهی برای زندگی طولانی تر، شادمان تر و سالم ترپیدا کرد؟ این جاست که علم به کمک ما می آید: از توصیف این که چه چیز باید بخوریم، تا مشخص این که چقدر به تحرک احتیاج داریم، و حتی یادآوری اینکه وقت گذراندن با دوستان به چه میزان اهمیت دارد.

از گروهی از متخصصان پرسیدیم چه عواملی بیشترین تاثیر را بر سلامت، شادی و طول عمر ما دارند.

این عوامل به سه بخش تقسیم می شوند:

ارتباطات اجتماعی

داشتن دوست به اندازه ترک سیگار بر سلامت انسان تاثیرگذار است. این حرف های ژولین هلت لونتستاد است، روانشناسی که اعتقاد دارد اجتماعی بودن تاثیرات مثبت بسزایی بر سلامت انسان دارد.

او دو راه چاره مختلف برای معاشرت کردن پیشنهاد می دهد:

1- تقویت ارتباط با اطرافیان از قبیل خانواده، دوستان و همسایه ها

ساختن روابط و مراقبت از آن ها مستلزم صرف زمان و انرژی است، به همین دلیل کوشش برای بهبود روابط فعلی اهمیت دارد. همانقدر که فعالیت فیزیکی در سلامت ما نقش دارد، فعالیت اجتماعی هم روی سلامت ما تاثیرگذار است.

2- اگر روابطی که می خواهید را ندارید دست به کار شوید

اگر حلقه های ارتباطی تان کمرنگ شده، برای ایجاد ارتباطات جدید باید کوشش مضاعف کنید. مهم نیست دلیل آن اسباب کشی از منزل قبلی یا مرگ تدریجی اطرافیان مان باشد. هرچند ایجاد حلقه های جدید چندان هم ساده نیست.

برای این کار ضروری است از خلوت تان خارج شوید تا افراد شبیه به خودتان را پیدا کنید. قطعا با همه نخواهید جوشید، و برای یافتن گروهی که به آن احساس تعلق کنید باید کمی آزمون و خطا کنید؛ بنابراین اگر یک شبه به یک دوستی پایدار نرسیدید دلسرد نشوید. به یاد داشته باشید ایجاد روابط عمیق زمانبرند. داشتن صبر و حوصله و انتظار تغییر یک شبه نداشتن در این مرحله راهگشاست.

چیزی که می خوریم

زمانی که صحبت از تغذیه سالم می گردد، راه چاره های زیادی به ذهن خطور می نماید. در اینجا چند راه چاره ساده از دو متخصص را ذکر می کنیم: پروفسور لیندا پتریج (نسل شناس کالج دانشگاهی لندن که درباره فرآیند پیری و تاثیر آن روی بدن تخصص دارد) و پروفسور کِی تی خائو (ازدانشگاه کمبریج که تحقیق مفصلی را درباره تاثیر تغذیه بر سلامت سالمندان اروپایی انجام داده است).

3- کنترل وعده ها

خانم پتریج می گوید: خیلی غذا نخورید، تا همواره در وزنی معقول باقی بمانید؛ و برای متعادل ماندن ورزش را هم چاشنی رژیم تان کنید.

4- زیاد پروتئین نخورید

لیندا پیشنهاد می نماید میزان پروتئین در وعده های تان را محدود کنید، مگر اینکه از ضعف عضلانی رنج می برید.

5- مصرف نمک و شکر را به حداقل برسانید

پرفسور کی تی می گوید: این مواد بیشتر در غذا های فرآوری شده یافت می شوید. رژیم های غذایی پراز شکر از عوامل افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و سوخت و سازی (متابولیک) است.

6- میوه و گیاه بیشتر بخورید

کی تی اضافه می نماید: در صورت امکان پنج وعده میوه و سبزی در طول روز بخورید. در ضمن در یک رژیم سالم حبوبات و مغز های متنوع هم جا دارند.

تحرک داشته باشید

پروفسور جنت لرد رییس انجمن التهاب و پیری در دانشگاه بیرمنگام است. در اینجا سه پیشنهاد او را برای داشتن سلامت جسمی خواهیم دید (احتمالا آخرین پیشنهاد شما را غافلگیر خواهد نمود!)

7- تمرین مرتب هوازی

منظور هرکاری است که ضربان تان را بالا می برد و شما را به نفس نفس می اندازد. به گفته جنت منظور از تمرین هوازی تمرینی است که کمی عرق تان را در می آورد و قلب تان را سریع تر از معمول به تپش وا می دارد. .

اما چقدر تمرین کافیست؟ 150 دقیقه در هفته در ست های 10 دقیقه ای. مثلا می توانید زمانی که برای خرید بیرون می روید یا سگ تان را برای گردش بیرون برده اید این تمرینات را انجام دهید.

با سرعت مناسب تمرین کنید. این موضوع اهمیت زیادی دارد. تمرین با فشار مناسب نقش به سزایی در سلامت قلب و مغزتان دارد.

8- قدرت عضلانی هم مهم است

ضروری است عضلاتتان قوی بمانند. این به این معنی است که بتوانید با سهولت از روی جایگاه بلند شوید و به تنهایی دستشویی بروید، یا به زبان ساده تر: استقلال در کهنسالی. دستانتان را جمع کنید و ببینید در 30 ثانیه چند بار می توانید از جایگاه تان بلند شوید.

اگر نمی توانید بیش از دو یا سه بار این کار را بکنید، هر روز این تمرین را تکرار کنید و ببینید آیا می توانید عضلات تان را برای این کار تقویت کنید؟ تمرینات دیگری هم هستند. مثلا در دو کیسه خرید تعدادی سیب زمینی بریزید و سعی کنید آن ها را به آهستگی بالا و پایین ببرید.

9- برای مدت طولانی بی حرکت ننشینید

همه و خصوصا کسانی که کار های دفتری دارند باید مراقب باشند چه مقدار از روز را یک جا نشسته اند. پروفسور لرد می گوید: اگر برای یک تا دو ساعت یکجا بنشینید تمام زحمت تمریناتتان را هدر داده اید.

نشستن سیگار کشیدن عصر جدید است.

منبع: فرادید
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 849

به "بیشتر و سالم تر زندگی کنیم؛ 9 راه حل ساده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیشتر و سالم تر زندگی کنیم؛ 9 راه حل ساده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید