خبر داغ ناسا درباره حرکت تاریخی یاسمین مقبلی در فضا

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، ایسنا نوشت: ، دو زن برای رقم زدن یک لحظه نادر در تاریخ پیاده روی فضایی، اواخر این ماه با یکدیگر همراه خواهند شد. پیاده روی فضایی بیرون از ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) که به وسیله یاسمین مقبلی و لورال اوهارا(Loral OHara) فضانوردان ناسا انجام می گردد، چهارمین پیاده روی فضایی کاملا زنانه خواهد بود. این پیاده روی فضایی که در حال حاضر برای 30 اکتبر برنامه ریزی شده است، پس از تاخیر به علت نشت در مجموعه مداری انجام می گردد.

خبر داغ ناسا درباره حرکت تاریخی یاسمین مقبلی در فضا

مقامات ناسا در بیانیه نوی نوشتند: پیاده روی فضایی 90 چهارمین پیاده روی فضایی خواهد بود که به وسیله دو زن فضانورد انجام می گردد و آخرین آنها نیز نخواهد بود زیرا ما به زندگی و کار کردن در فضا ادامه می دهیم.K

سفر مقبلی و اوهارا که برای 20 اکتبر برنامه ریزی شده بود، 10 روز به تعویق افتاد زیرا نشت مایع خنک نماینده آمونیاک در رادیاتور پشتیبان ماژول علمی نائوکا(Nauka) روسیه شناسایی شد. مدیران ناسا روز 11 اکتبر تصمیم گرفتند دو پیاده روی فضایی آینده ایالات متحده را به عنوان یک اقدام احتیاطی به تعویق بیندازند. روسیه نیز در 25 اکتبر یک پیاده روی فضایی را برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آنچه رخ داده است، انجام خواهد داد.

پیاده روی های فضایی که در آنها از لباس های فضایی کنونی ناسا استفاده می گردد، با بدن های کوچک تر شامل بدن زنان به ندرت سازگاری دارند زیرا این سخت افزار در دهه 1970 و زمانی طراحی شد که همه فضانوردان آمریکایی مرد بودند و مردان معمولا جثه بزرگتری دارند. لباس های فضایی نوی که برای برنامه های آینده ناسا از جمله اکتشاف ماه آماده می شوند، با اندام های متفاوت سازگار خواهند بود.

دهه 1970 زمان متفاوتی برای استخدام ها بود. در آن موقع، ناسا بیشتر فضانوردان خود را از ارتش انتخاب می کرد که بیشتر آنها مردان سفیدپوست بودند. اولین کلاس فضانوردی ناسا با حضور زنان و رنگین پوستان در سال 1978 برگزار گردید زیرا ناسا در حال متمرکز شدن بر جنبه های علمی و فنی برای استخدام فضانوردان خود بود.

  • یک تکه سنگ به ارزش 10000 کوادریلیون دلار/ عکس

  • رونمایی از عجیب ترین موتورسیکلت دنیا به وسیله یاماها/ عکس

گروهی از فضانوردان زن ناسا تا به امروز بر مسائل ناشی از مقدار لباس ها غلبه نموده اند و نمونه آن، سفری است که کریستینا کخ(Christina Koch) و جسیکا میر(Jessica Meir) در سال 2019 انجام دادند. این زنان پس از کار تاریخ ساز خود در 18 اکتبر 2019، یک مقاله را در واشنگتن پست منتشر کردند و اهداف خود را برای حذف کردن کلیشه های معیوب ایجاد شده طی چندین دهه کار کردن با لباس فضایی در مقدار محدود بیان کردند. آنها در این مقاله تاکید کردند که با یاری تکنسین ها و مربیان آنها می توانند وظایف خود را با آسودگی انجام دهند.

یکی از کوشش ها برای پیاده روی دو زن در فضا، پیش از پیاده روی کخ و میر لغو شد. کخ انتظار داشت در مارس 2019 برای پیاده روی فضایی به آن مک کلین(Anne McClain) فضانورد ناسا بپیوندد اما پس از اینکه مک کلین متوجه شد در قسمت هایی از لباس فضایی اش احساس ناراحتی می نماید، آن را متوقف کرد. ناسا در نظر داشت که این قسمت ها را در مدار جایگزین کند اما به علت نگرانی های مربوط به زمان بندی، این کار را انجام نداد.

پیاده روی فضایی نو که مقبلی و اوهارا با تمرکز بر وظایف تعمیر و نگهداری انجام خواهند داد، شامل بیرون آوردن یک جعبه الکترونیکی معیوب از یک آنتن ارتباطی و جایگزین کردن یک مجموعه یاتاقان است که از پنل خورشیدی ایستگاه پشتیبانی می نمایند. یاتاقان ها برای ردیابی خورشید هنگام گردش ایستگاه به دور زمین مورد احتیاج هستند.

با فرض اینکه پیاده روی فضایی دیگری با اوهارا و آندریاس موگنسن(Andreas Mogensen) فضانورد آژانس فضایی اروپا در 19 اکتبر انجام گردد، این پیاده روی فضایی کاملا زنانه، دومین پیاده روی فضایی اوهارا و اولین پیاده روی فضایی مقبلی خواهد بود.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 23 مهر 1402 بروزرسانی: 23 مهر 1402 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1795

به "خبر داغ ناسا درباره حرکت تاریخی یاسمین مقبلی در فضا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر داغ ناسا درباره حرکت تاریخی یاسمین مقبلی در فضا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید