مرکل: اروپا دیگر کانون اتفاقات جهان نیست

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، صدراعظم آلمان در مصاحبه ای که پنجشنبه منتشر شده تصریح نموده اروپا دیگر کانون اتفاقات جهان نیست.

مرکل: اروپا دیگر کانون اتفاقات جهان نیست

در سفر با بهترین تور هلند از کشور گلهای لاله دیدن کنید و آسیاب های بادی آمستردام هلند را نظاره گر باشید.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه فوتبال بارسلونا، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در مصاحبه ای اختلافات میان آمریکا و اروپا را فراتر از حضور دونالد ترامپ، رئیس جمهور فعلی آمریکا توصیف نموده و گفته که اروپا، دیگر در کانون اتفاقات دنیا نیست.

مرکل در مصاحبه ای با روزنامه فایننشال تایمز، در پاسخ به این سوال که آیا تنش های فعلی میان آمریکا و اروپا ناشی از مسائل شخصیتی (احتمالاً منظور ترامپ است) است یا ریشه های ساختاری تر دارد گفت: فکر می کنم، دلایل ساختاری دارد، اگرچه طبیعی است که صحنه سیاسی تحت تأثیر افراد دخیل در آن هم قرار بگیرد.

صدراعظم آلمان افزود: الان مدتی است شاهدیم که نگاه آمریکا به خودش آن ابرقدرتی که سابقاً بوده نیست و در این زمینه تغییری رخ داده است.

وی افزود: رئیس جمهور اوباما از مدت ها قبل از قرن آسیایی به عنوان چشم انداز آمریکایی ها سخن می گفت. این، به معنای آن است که اروپا دیگر در کانون اتفاقات دنیا نیست و این مسئله ای است که به مرور آشکارتر می گردد.

آنگلا مرکل در ادامه اعلام کرد: به همین خاطر است که اروپا باید همزمان با کاهش تمرکز ایالات متحده روی آن خودش برای خودش نقش ژئوپولتیک طراحی کند.

صدراعظم آلمان در ادامه به تضعیف دیدگاه چندجانبه گرایی در دنیا و عدم حمایت دونالد ترامپ از آن پرداخته است.

او گفت: برای رئیس جمهور ترامپ، این مفروضه که ما در یک دنیای چندجانبه زندگی می کنیم مسئله ای نیست که اهمیت چندانی دشته باشد. چندجانبه گرایی باور مسلط در دنیا بعد از اتمام جنگ دنیای دوم بوده است.

وی افزود: نه فقط ایالات متحده بلکه چندین کشور دارند نحوه نگاه خود به چندجانبه گرایی را بازتعریف می نمایند. آنها معتقدند با پرداختن به امور کشور خودشان می توانند بیشتر به دنیا خدمت نمایند.

مرکل گفت: باور پایدار من این است که وقتی در سراسر دنیا شراکت هایی حاصل شوند که برای هر دو طرف سودمند باشند بهترین موقعیت های برد-برد حاصل می شوند. این نظر، الان تحت فشارهای فزاینده ای قرار گرفته است.

صدراعظم آلمان با یادآوری اینکه نظم چندجانبه گرایی آموزه ای بوده که از جنگ دنیای دوم به دست آمده اذعان نموده با کاسته شدن از شمار شاهدان عینی این جنگ، این نظم زیر فشار قرار گرفته است.

او گفت: این مسئله برای من موجد نگرانی های خاصی است. نظم مبتنی بر سازمان ملل- چنانکه آن را امروز می شناسیم- اساساً آموزه ای بود که از جنگ دنیای دوم و دهه های ماقبل تر آن به دست آمد. معتقدم آموزه ای بسیار بنیادی است. اکنون که شمار شاهدان عینی این جنگ رو به کاستی گذاشته این نظم هم زیر فشار قرار گرفته است. به شخصه معتقدم باید برای حفظ آن کوشش کنیم. ضروری است اصلاحات زیادی انجام دهیم.

مرکل گفته با دیدگاه ترامپ مبنی بر اینکه ضروری است ساختار بعضی از نهادهای بین المللی از جمله سازمان تجارت دنیای اصلاح شوند موافق است.

صدراعظم آلمان گفت: من با نظر رئیس جمهور ترامپ که می گوید ضروری است ما سازمان تجارت دنیای یا سازمان ملل را تغییر دهیم مواقم. درباره هیچ کدام از اینها هیچ تردیدی وجود ندارد. ولی من نظم چندجانبه دنیا را زیر سوال نمی برم. بنابراین، تغییراتی ساختاری و تعابیری متفاوت از روابط دوجانبه در کارند که دامنه آنها از زمان کنونی فراتر هستند.

مرکل در بخش دیگری از این مصاحبه در پاسخ به سوالی درباره اظهارنظر چند وقت پیش رئیس جمهور فرانسه، مبنی بر اینکه ناتو به مرگ مغری مبتلا شده هم اظهارنظر کرد.

او در پاسخ به اینکه آیا ناتو مرگ مغزی نشده است گفت: نه. آنچه رئیس جمهور فرانسه عنوان نمود احتمالاً داخل آنچه همه ما الان داریم درباره اش صحبت می کنیم ذوب شد: اینکه ناتو چور باید در دهه های آینده تکامل پیدا کند. ناتو در بعضی میدان ها بیشتر از 10 سال پیش فعال است. تصمیم های اتخاذ شده در ولز در واکنش به ضمیمه کردن کریمه توسط روسیه و درگیری ها در شرق اوکراین موضوعاتی مانند دفاع جمعی را ضروری تر نموده است. در این زمینه ها ناتو فعال تر از گذشته است. ما ساختارهای کاملاً جدیدی ایجاد نموده ایم. ناتو زنده و پرجنب و جوش است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 17 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 137

به "مرکل: اروپا دیگر کانون اتفاقات جهان نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرکل: اروپا دیگر کانون اتفاقات جهان نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید