نبایدهای غذایی برای مهار استرس

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، علاوه بر سیر شدن، غذایی که می خورید باید میلیون میلیون باکتری هایی را هم که در روده های شما زندگی می نمایند سیر نمایند. برخی پژوهش ها نشان داده است که تنظیم باکتری های روده به وسیله رژیم غذایی اثرات مثبتی بر نشانه های اضطراب و نگرانی دارد.

نبایدهای غذایی برای مهار استرس

به نظر کارشناسان، آنچه می خورید روی واکنش بدن در برابر استرس تاثیر می گذارد. پرهیز از مصرف برخی خوراکی ها باعث کاهش استرس بر بدن و زندگی روزمرهٔ می گردد. در اینجا 4 تغییر در رژیم غذایی را برای مهار بهتر استرس آورده ایم.

علاوه بر سیر شدن، غذایی که می خورید باید میلیون میلیون باکتری هایی را هم که در روده های شما زندگی می نمایند سیر نمایند. برخی پژوهش ها نشان داده است که تنظیم باکتری های روده به وسیله رژیم غذایی اثرات مثبتی بر نشانه های اضطراب و نگرانی دارد.

مقدار و نوع باکتری های درون روده ها با رژیم غذایی ما تغییر می نماید و بنا به نظر دکتر رنگان چاترجی، رژیم غذایی خوب باعث آرامش ذهن می گردد.

دکتر چاترجی می گوید: ارزان ترین و آسان ترین کاری که می توانید برای داشتن باکتری های خوب و متنوع در روده ها انجام دهید افزایش گوناگونی مواد غذایی است که می خورید... سعی کنید هر روز حداقل 5 سبزیجات در رنگ های مختلف بخورید. حداقل نتیجهٔ مواد خوراکی کامل فراوری فیبر است که بهترین برای باکتری های رودهٔ عظیم است.

چگونه عمل می نماید؟ بدن ما نمی تواند فیبر را هضم کند، فیبر در بسیاری از میوه ها و سبزی ها وجود دارد پس درروده ها تخمیر می گردد و به رشد میکروب های مفید یاری می نماید. در بخشی از فرآیند تخمیر، باکتری ها، مواد شیمیایی ضروری و اسید هایی آزاد می نمایند که در تعامل با بقیهٔ سلول های بدن عمل می نماید.

فلیسا جاکا، رئیس مرکز فود اند مود دانشگاه دیکن استرالیا می گوید که این عمل بر مغز و سلامت سیستم ایمنی ما اثر دارد. جاکا توصیه می نماید که غذا هایی از رژیم غذایی مدیترانه ای بخوریم مانند میوه، سبزیجات، غلات، و دانه های کامل که حاوی مقدار زیادی فیبر هستند او می گوید باکتری ها می توانند از مواد غذایی تخمیر شده مثل کلم ترش یا کلم ترش، کیمچی، کومبوجا و کفیر تغذیه نمایند و این مواد را تخمیر نمایند و باعث سلامتی بیشتر ما شوند.

از قند پرهیز کنید

اگر فکر می کنید بهترین راه مهار استرس یک سطل بستنی است، باید با پدیدهٔ بالا رفتن ناگهانی قند و شاید سقوط ناگهانی بعد از آن آشنا باشید.

وقتی مقدار زیادی قند مصرف می کنید بدن شما برای جذب گلوکز اضافی و تنظیم میزان قند خون، انسولین آزاد می نماید. بنا به نظر سوفیا مدلین، کارشناس تغذیه، این بالا و پایین شدن میزان قند خون، عوارض منفی دارد مانند از دست دادن تمرکز و خستگی که باعث می گردد توانایی فرد برای مقابله با موقعیت های تنش زا کاهش پیدا کند.

حواس تان باشد چقدر کافئین مصرف می کنید

اثرات مثبت و منفی کافئین بر نگرانی و اضطراب ثابت شده است. بیشتر تحقیقات بر مبنای آنالیز افرادی است که دچار نگرانی و اضطراب بوده اند، اما سوفیا مدلین، کارشناس تغذیه می گوید این نتایج معمولاً در کسانی که دچار استرس روزمره هستند هم دیده می گردد.

مدلین می گوید: واکنش شما بستگی دارد به حساسیت ژنتیکی شما به کافئین و جنسیت شما و مقدار قهوه ای که می نوشید و هم چنین به میزان اضطراب و تنشی که دارید.

نوشیدن کافئین بر خواب اثر می گذارد که به نوبهٔ خود بر چگونگی واکنش در برابر استرش مؤثر است. اگر خوردن و نوشیدن کافئین بر شما اثر منفی دارد بهتر است از نوشیدنی های بدون کافئین بهره ببرید (هر چند این کار را کم کم و به تدریج انجام دهید، چون ترک کافئین شوخی نیست).

استرس و گرسنگی را با هم ترکیب نکنید

سوفیا مدلین می گوید: هرگز با شکم خالی و گرسنه، خودتان را در موقعیت های تنش زا قرار ندهید... مدت هاست که ما دریافته ایم گرسنگی باعث حساسیت و آزردگی می گردد.

وقتی گرسنه هستید، قند خون تان پایین می آید و کورتیزول و آدرنالین که همان هورمون های جنگ و گریز در بدن هستند، افزایش پیدا می نمایند. این فرایند به دلیل این است که نورو پپتید ها که از نورون ها برای کنترل مواد شیمیایی مغز ترشح می گردد، برای گرسنگی و خشم یکسان هستند.

بدن ما کمابیش همان بشر اولیهٔ غارنشین مانده است. این امر شرح می دهد که چرا وقتی گرسنه هستیم بداخلاق می شویم.

اضافه کردن گرسنگی به موقعیتی تنش زا باعث افزایش احساسات منفی می گردد. خوراکی های کوچک و سالمی در دسترس داشته باشید تا جلوی گرسنگی را بگیرد، به ویژه اگر در انتظار روزی سخت هستید.

منبع: فرادید
انتشار: 13 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 380

به "نبایدهای غذایی برای مهار استرس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نبایدهای غذایی برای مهار استرس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید