کدامیک از بهبودیافتگان کرونایی به آلزایمر مبتلا می شوند؟

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، محققان در نتیجه مطالعات خود دریافتند بعضی از بهبودیافتگان کرونایی ممکن است دچار آلزایمر شوند.

کدامیک از بهبودیافتگان کرونایی به آلزایمر مبتلا می شوند؟

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی خبرنگاران به نقل از تاس، الن مخیتاریان، متخصص برجسته در مرکز تحقیقات پیرشناسی و بالینی در دانشگاه پزشکی تحقیقات ملی پیروگوف روسیه گفت: کووید-19 می تواند باعث زوال عقل و در نهایت بیماری آلزایمر در بیمارانی گردد که از قبل در مغز آنان تغییرات مشاهده شده است.

او گفت: کووید-19 به تنهایی نمی تواند باعث زوال عقل گردد، اما می تواند محرکی برای آن باشد.

مخیتاریان که سرپرست آزمایشگاه اعصاب و اختلالات شناختی در این مرکز تحقیقاتی است، طی میزگردی با عنوان بازیابی پس از کووید-19: به حداقل رساندن اثرات پس از آن و اطمینان از توانبخشی مناسب گفت: زمانی که بیمار حداقل تغییرات در مغز را نشان دهد، تنها چیزی که موجب ابتلاء وی به زوال عقل می گردد، یک محرک خواهد بود به همین علت عفونت با کروناویروس می تواند به آن محرک تبدیل گردد.

او به نتایج یک مطالعه آمریکایی اشاره نمود که در این مطالعه ذکر شده مرگ ومیر بیماران مبتلا به آلزایمر در ایالات متحده در سال 2020 افزایش یافته است.

مخیتاریان توضیح داد: در مقایسه با میانگین تعداد مرگ ومیر ثبت شده در هر سال مقدار مرگ ومیر طی همه گیری 16 درصد افزایش یافته است.

او در سرانجام گفت: علاوه بر این، تعداد بیماران مبتلا به آلزایمر نیز افزایش یافته و در این مدت دو برابر شده است. به عبارت دیگر، کرونا نوعی محرک است، به این معنی که کووید-19 به خودی خود نمی تواند باعث آلزایمر گردد، اما می تواند یک عامل محرک در ابتلا به آلزایمر باشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 11 دی 1400 بروزرسانی: 11 دی 1400 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1409

به "کدامیک از بهبودیافتگان کرونایی به آلزایمر مبتلا می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدامیک از بهبودیافتگان کرونایی به آلزایمر مبتلا می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید