نشانه های خاموش سرطان روده

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، اگر مواد غذایی در جهت روده مسدود شود، ممکن است احساس نفخ شدیدی داشته باشید. به یاد داشته باشید که نفخ اندک می تواند دلایل دیگری داشته باشد. اما اگر علائم معده باقی ماند بهتراست به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

نشانه های خاموش سرطان روده
تقریبا 140000 نفر در آمریکا به سرطان روده بزرگ مبتلا هستند. خونریزی از رکتوم واضح ترین نشانه سرطان روده بزرگ است، اما نشانه های دیگری هم ممکن است وجود داشته باشد. اگر شما متوجه هر کدام از نشانه های زیر شدید حتما با یک پزشک متخصص مشورت نمایید.

ممکن است کم خونی داشته باشید

تشخیص کم خونی ممکن است اولین نشانه ای باشد که شما خونریزی داخلی دارید حتی اگر نشانه های آن را مشاهده نکرده باشید. اگر فردی در دوران قاعدگی خود باشد، کم خونی کمتر از بقیه موارد نشان دهنده سرطان خواهد بود. اما اگر مردی به کم خونی مبتلا باشد باید وجود خونریزی در قسمتی از بدن را در نظر بگیرید.

در برخی از موارد امکان خونریزی داخلی شش ماه قبل از مشاهده آن در آزمایش ها وجود دارد. در اینگونه موارد فرد متوجه هیچ چیزی نمی شود. اگر نشانه های کم خونی همچون خستگی یا سرگیجه را داشتید حتما با یک پزشک مشورت کنید.

امکان تنگی نفس وجود دارد

عارضه دیگر خونریزی داخلی تنگی نفس است. اگر خونریزی تهاجمی یا استفراغ همراه با خون نداشته باشید، بدن پلاسمای بیشتری را در خون قرار می دهد بدون اینکه آهن یا گلبول های قرمز بیشتری ایجاد شود.

همین امر موجب می شود بدن مقدار زیادی خون از دست ندهد اما توانایی خون برای حمل اکسیژن کاهش پیدا می کند. به همین علت هم توجه به تنگی نفس بسیار مهم است.

احساس نفخ شدیدی دارید

اگر مواد غذایی در جهت روده مسدود شود، ممکن است احساس نفخ شدیدی داشته باشید. به یاد داشته باشید که نفخ اندک می تواند دلایل دیگری داشته باشد. اما اگر علائم معده باقی ماند بهتراست به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

اگر درد ثابتی در سمت راست شکم خود داشتید، به این معنی است که بیماری در مراحل نهایی خود قرار گرفته است و به سمت کبد هم پیشرفته است.

ممکن است یبوست شدیدی داشته باشید

اگر یبوست شما زیاد حاد نیست جای نگرانی وجود ندارد اما اگر این مشکل حادتر شد و ادامه داشت ممکن است نشانه سرطان روده بزرگ باشد. در برخی از موارد یبوست نشان دهنده یک مانع است و باید بررسی دقیقی شود.

ممکن است مدفوع باریک و نازکی داشته باشید

همیشه مدفوع خود را بررسی کنید حتی اگر خونی در آن وجود نداشته باشد. اگر مدفوع شما به طور دائم به شکل باریک و تنگ است ممکن است نشانه سرطان در روده بزرگ باشد. حالت تهوع دائمی هم می تواند نشان دهنده مشکل باشد. پس با یک پزشک مشورت کنید.

ممکن است رنگ مدفوع عجیب و غیر عادی باشد

خونریزی از مقعد ممکن است همیشه به رنگ قرمز روشن نباشد. مدفوع تیره و قیری شکل نشان دهنده خونریزی است. البته اینگونه موارد ممکن است از طریق مواردی همچون زخم معده هم ایجاد شود اما بهتر است در صورت مشاهده این مورد با یک پزشک مشورت کنید.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1341

به "نشانه های خاموش سرطان روده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه های خاموش سرطان روده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید